Nawojowa. Zespół pałacowo – parkowy wraca do Stadnickich.

Nawojowa. Zespół pałacowo – parkowy wraca do Stadnickich.
Po 70.  latach zespół pałacowo – parkowy w Nawojowej powrócił do potomków hr Adama Stadnickiego, prawowitych właścicieli. Spadkobiercy otrzymali klucze do pałacu i archiwalne dokumenty dotyczące posiadłości.

Szansa na odzyskanie nieruchomości przez potomków hrabiego Adama Stadnickiego pojawiła się, gdy na początku tego roku Minister Rolnictwa uchylił decyzję Wojewody Małopolskiego stwierdzającą, że roszczenia rodziny Stadnickich są bezzasadne. Minister uznał, iż zabranie po II Wojnie Światowej pałacu i parku wraz z gruntami rolnymi oraz leśnymi nie powinny podlegać dekretowi PKWN.
   Przekazanie zespołu pałacowo – parkowego spadkobiercom rodziny Stadnickich wraz ze stosownym dokumentem podpisanym przez starostę Jana Golonkę odbyło się w Starostwie Powiatowym. - "To wzruszająca chwila dla całej naszej rodziny. Ogromnie się cieszymy, że możemy wreszcie zadbać o kolebkę naszego rodu. Przed nami dużo pracy ale wierzę, że uda się przywrócić ją do dawnej świetności” - mówił Andrzej Mańkowski, wnuk hrabiego. - "Mamy sporo pomysłów na zagospodarowanie tych obiektów. Pałac w Nawojowej może być miejscem spotkań ludzi kultury, sztuki i biznesu. Nie powinno brakować tutaj miejsc hotelowych, sal szkoleniowych, restauracji. Mogę obiecać, że powstanie ładny ośrodek – perełka na Sądecczyźnie”. – dodał.
-
*****
Pod koniec XVI wieku Piotr Nawojowski – w miejscu, gdzie obecnie stoi pałac - wybudował dwór. W 1595 wieś stała się własnością Grzegorza Branickiego, a następnie – na pocz. XVII wieku rodziny Lubomirskich. (na krótko rodu Sanguszków). W 1763 roku Nawojowa przeszła w ręce Józefa Massalskiego, a w 1799 roku – Franciszka Stadnickiego, który rozbudował dwór, nadając mu kształt pałacu. Nawojowa była własnością Stadnickich do 1940 roku. W okresie okupacji stacjonowały tu wojska niemieckie, a następnie – pałac przejęło państwo. Od 1982 roku w budynku mieściło się Państwowe Technikum Hodowlane.  Obecnie Krzysztof Mańkowski, prawnuk Adama Stadnickiego prowadzi interesy w Szczawnicy (gdzie hrabiowska rodzina odzyskała większość swojego majątku) i czeka na prawomocny wyrok dotyczący pałacu w Nawojowej.

Małgorzata Kareńska fot. Starostwo Powiatowe

Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: własne, Starostwo Powiatu Nowy Sącz.

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica