Nepal: Strażacy z Nowego Sącza w akcji ratunkowej.

Nepal: Strażacy z Nowego Sącza w akcji ratunkowej.
W ramach akcji ratowniczo – humanitarnej do Nepalu, dotkniętego w sobotę (25 kwietnia) trzęsieniem Ziemi z Nowego Sącza wyjechało 15 strażaków. Prowadzą oni m.in.: działania poszukiwawcze osób, które mogą znajdować się pod gruzami budynków.

25 kwietnia w Nepalu zatrzęsła się Ziemia. Wstrząs miał siłę 7,9 w skali Richtera. Tragedia pochłonęła wiele tysięcy osób. W odpowiedzi na prośbę rządu nepalskiego o udzielenie pomocy ratowniczo – humanitarnej Minister Spraw Wewnętrznych podjęła decyzję o wysłaniu polskiej grupy poszukiwawczo – ratowniczej.
     W region dotknięty kataklizmem wyleciała Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza „Nowy Sącz”, wchodząca w skład PSP "HUSAR" Poland. Oprócz 15 strażaków z Nowego Sącza, w akcji uczetniczą ich koledzy z Warszawy (32), Gdańska (22), Łodzi (6) i Poznania (1). W grupie jest także 5 strażaków z Komendy Głównej PSP. Większość z nich ma duże doświadczenie w tego typu akcjach (np. na Haiti w 2010 roku) Ze strażakami poleciało 12 psów ratowniczych.
     Polską grupę poszukiwawczo - ratowniczą skierowano do działań w Lalitpur, 12 km od Katmandu. Dzisiaj polscy ratownicy udali się do Bhaktapur, miejscowości oddalonej o ok. 20 km od obozowiska. To rejon, w którym większość budynków została zniszczona przez kataklizm. Mieszkańcy  koczują w tymczasowych schronieniach na zewnątrz, obawiając się wystąpienia wstrząsów wtórnych. Strażacy przeprowadzają rekonesans oraz rozpoczynają działania poszukiwawcze.

Małgorzata Kareńska fot. Zdjęcia: wylot - KM PSP w Warszawie, działania Nepal - grupa poszukiwawczo-ratownicza PSP HUSAR Poland.


Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: informacja prasowa: Wydział Informacji i Promocji KG PSP.

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica