Niespotykana nigdzie indziej atmosfera

Niespotykana nigdzie indziej atmosfera
Małopolska fascynuje o każdej porze roku. Choć aura za oknem nie zachęca do wychodzeniu z domu, warto „oswoić” ten czas i nie zapaść w „turystyczny sen zimowy”. Wiele jest bowiem miejsc wartych odwiedzenia właśnie zimą, korzystając z ich wyjątkowej oferty turystycznej.

Małopolska jest idealnym kierunkiem zimowych podróży, nie tylko dla osób uwielbiających „białe szaleństwo”. Narty i snowboard, to nie jedyne propozycje, z których można skorzystać w Regionie. Są nimi również liczne baseny termalne, malownicze trasy biegowe, niespotykana nigdzie indziej atmosfera i pieczołowicie pielęgnowane tradycje i zwyczaje – zauważa Iwona Gibas z zarządu województwa.

Różne oblicza narciarstwa

Zimowa Małopolska niewątpliwie najwięcej atrakcji może zapewnić miłośnikom narciarstwa. Bogaty wachlarz stacji i ośrodków narciarskich zlokalizowanych w różnych miejscach, dostarczyć może niezapomnianych wrażeń narciarzom na różnym poziomie zaawansowania. Od bardziej wymagających tras zjazdowych z Kasprowego Wierchu w Tatrach, przez trasy o średniej trudności w Beskidach, po stoki dla początkujących w dziesiątkach innych miejsc. W Małopolsce znajduje się ponad 150 km tras zjazdowych i działa ponad 50 ośrodków. Najczęściej odwiedzane to te w Białce Tatrzańskiej, Bukowinie Tatrzańskiej, Jurgowie, Zakopanem, Krynicy-Zdroju, okolicach Limanowej, czy w Suchej Beskidzkiej. Często oferują atrakcyjne skipassy i karnety na cały sezon, a przede wszystkim różnorodne trasy. Swoje eldorado znajdą tu więc zarówno zaawansowani narciarze, jak i osoby dopiero uczące się jazdy na deskach. Łagodne stoki są także wymarzonym terenem dla rodzin z dziećmi, gdyż dobra infrastruktura turystyczna i specjalne trasy dla najmłodszych gwarantują bezpieczne szusowanie.

Oprócz narciarstwa zjazdowego coraz większym zainteresowaniem wśród zimowych sportów cieszy się narciarstwo biegowe, a miejsc do uprawiania tego typu sportów również nie brakuje. Biegówki są idealną alternatywą na rodzinne spędzenie zimowego czasu na świeżym powietrzu. Świetnie przygotowane trasy biegowe znajdują się niemal wszędzie, nawet w okolicy większych miast. Wśród głównych punktów warto wymienić Nowy Targ i Klikuszową, czy trasy wokół Mogielicy w Beskidzie Wyspowym. Niezwykle malownicze trasy dostosowane do narciarstwa biegowego znajdziemy również w gminie Sękowa. Biegną one urokliwymi ścieżkami leśnymi oraz niemniej atrakcyjnymi łąkami i terenami podleśnymi, z pięknymi panoramami na pasma Beskidów: Niskiego i Sądeckiego. Umożliwiają dotarcie na nartach do ciekawych miejsc: wyludnionych wiosek łemkowskich, starych cmentarzy, cerkwi, unikatowych kapliczek i krzyży kamiennych.

Z kolei dla poszukujących wolności i niezależności idealne będą wycieczki skiturowe, z przyjemnymi podejściami i długimi zjazdami oraz zimowe górskie wycieczki piesze. Górskie szczyty, szlaki turystyczne, jak również nartostrady to doskonałe miejsca, gdzie turysta z dala od zatłoczonych stoków i punktów widokowych, ma szansę na aktywny wypoczynek wśród przyrody „nieskażonej” ingerencją człowieka. Jednocześnie dzięki takiej aktywności, turysta może przeżyć niezapomniane emocje i podziwiać dziedzictwo naturalnej Małopolski.

Regeneracja i relaks

Małopolska słynie ze źródeł geotermalnych. W licznych basenach termalnych, można wspaniale się zrelaksować, ogrzać oraz aktywnie spędzić czas. Jest to również polecana forma aktywności po jeździe na nartach, pomagająca zregenerować siły. Sprzyja temu również lokalizacja term – w Białce Tatrzańskiej, Szaflarach, Bukowinie Tatrzańskiej, Chochołowie, Zakopanem, czyli w miejscach znajdujących się bardzo blisko stacji narciarskich.

Nie jeżdżący na nartach, bądź szukający innych, spokojniejszych form rekreacji, mogą odwiedzić miejscowości uzdrowiskowe. W Krynicy-Zdroju, Rabce-Zdroju, Wysowej-Zdroju, Piwnicznej-Zdroju, Szczawnicy czy Muszynie znajdziemy nie tylko świeże powietrze, ale siłownie zewnętrzne, pijalnie wód mineralnych, ścieżki spacerowe i lodowiska. Spacery alejkami i ścieżkami przyrodniczymi, degustacja wód mineralnych lub basenowe kąpiele, dodadzą energii i zdrowia miłośnikom takiego wypoczynku.

Magia świąt

Wyjątkowa atmosfera świąt Bożego Narodzenia na długo zapadnie w pamięci każdego, kto w tym okresie wybierze się do Małopolski. Aromaty grzanego wina, tradycyjnych potraw i specjałów regionalnych, stragany uginające się od rękodzieła, propozycji podarków, ozdób oraz zapierające dech w piersiach świąteczne dekoracje tworzą prawdziwie bajkową atmosferę. Niemalże od początku grudnia, nie tylko stolica regionu – Kraków, ale także rynki i place większości miast wypełnione są rozświetlonymi straganami Jarmarków Bożonarodzeniowych. Początek grudnia to czas aniołów, zlatujących do Lanckorony z różnych stron świata i nieba, na festiwal „Anioł w Miasteczku”. Ideą lanckorońskiego festiwalu jest wspólna zabawa i otwieranie ludzkich serc. Zwrócenie uwagi na fakt, iż wokół nas są ludzie pełni dobroci, zaangażowania. Pomagający potrzebującym, poświęcający swój czas, dzielący się dobrą energią, pomysłami i swoimi talentami. Imprezie towarzyszy jarmark rękodzieła, wystawy, koncerty oraz warsztaty artystyczne.

W okresie Bożonarodzeniowym niezwykła atmosfera przyciąga turystów na Podhale oraz do miejscowości podgórskich, gdzie oprócz niepowtarzalnego klimatu świątecznego, jest możliwość zetknięcia się z barwnym folklorem i kulturą regionu. Kuligi z pochodniami, tradycyjne kolędowania, czy barwne Orszaki Trzech Króli, to wydarzenia, cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem i zapewniające uczestnikom niezapomniane przeżycia. A na koniec karnawał. Tylko góralski! Tylko w Małopolsce!


Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica