Nowy Sącz w walce o czyste powietrze.

Nowy Sącz  w walce o czyste  powietrze.
Blisko 35 mln złotych, z czego większość pozyskana ze środków zewnętrznych. Tyle pieniędzy Nowy Sącz w latach 2007 – 2015 przeznaczył na poprawę jakości powietrza.

Ochrona powietrza znajduje się na liście priorytetowych zadań miasta, w ramach przyjętej przez Radę Miasta Strategii Rozwoju Nowego Sącza 2020+. Kontynuowany jest program KAWKA, pozwalający na wymianę starych pieców węglowych na nowoczesne i ekologiczne urządzenia. Do tej pory wymieniono je w około 400 gospodarstwach domowych. Przeznaczono na ten cel ponad 10 mln zł, z czego 7 mln udało się pozyskać ze środków zewnętrznych. Jednocześnie we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Nowego Sącza przeprowadzane są kontrole palenisk domowych– „Nowy Sącz robi bardzo dużo, aby poprawić jakość powietrza. Na podstawie badań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie wiemy, że od 2011 roku jego stan regularnie się poprawia. To dobra informacja, ale nie koniec dalszych starań” – tłumaczy wiceprezydent Wojciech Piech. Dodaje, że miasto zawsze będzie miało pewien problem w tym obszarze, głównie ze względu na położenie geograficzne miasta w kotlinie. – „Należy pamiętać, że to od samych mieszkańców Nowego Sącza i okolicznych gmin zależy, jakim powietrzem oddychamy. To niezwykle istotne, czym palimy w domowych paleniskach, dlatego będziemy kłaść dalszy nacisk na podnoszenie świadomości społecznej w tej kwestii. Miasto opracowało również tak ważny Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, co pozwoli na podejmowanie kolejnych inicjatyw w obszarze ochrony powietrza.
    Nowy Sącz finansuje instalacje solarne do podgrzewania wody. Wykonano również modernizację systemu ciepłowniczego, a baza autobusowa w ramach komunikacji miejskiej opiera się w większości na pojazdach spełniających normę emisji spalin Euro 5. W planach jest również dalsza rozbudowa bazy autobusowej o pojazdy spełniające jeszcze ostrzejszą normę Euro 6.
    Warto podkreślić, że miasto włączyło się do realizacji programu, w ramach instrumentu finansowego LIFE, pod nazwą "Wdrożenie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego - Małopolska w zdrowej atmosferze”, koordynowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Przystąpiło również do Porozumienia Miast Prezydenckich Województwa Małopolskiego "Razem przeciw smogowi".

oprac. Małgorzata Kareńska Źródło Materiały prasowe UM Nowy Sącz.
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: materiały prasowe UM Nowy Sącz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica