Nowy Sącz. Zuzanna Kurtyka opowiadała o żołnierzach niezłomnych.

Nowy Sącz. Zuzanna Kurtyka opowiadała  o żołnierzach niezłomnych.
Zuzanna Kurtyka, wdowa po prezesie Instytutu Pamięci Narodowej Januszu Kurtyce, który 10 kwietnia 2010 roku zginął w katastrofie smoleńskiej, spotkała się z uczniami starosądeckich szkół ponadgimnazjalnych. Opowiadała o walkach Urzędu Bezpieczeństwa z niepodległościowym podziemiem w powojennej Polsce.

Zuzanna Kurtyka zaprezentowała młodym ludziom film pt. "WiN. Ostatnia nadzieja" (reż. Sławomir Górski). Produkcja poświęcona jest antykomunistycznej organizacji „Wolność i Niezawisłość”, którą powołano do życia we wrześniu 1945 roku. Uczniowie dowiedzieli o zbrodniach czerwonoarmistów na terenie Polski, walce z niepodległościowym podziemiem, ubeckich katowniach oraz procesach politycznych, które kończyły się wyrokami śmierci. – „Ludzi, którzy nie poddali się nowemu zniewoleniu nazywamy Żołnierzami Wyklętymi – mówiła Zuzanna Kurtyka. - "Czasami określa się ich też mianem niezłomnych, choć tylko część z nich faktycznie pozostała niezłomna. Wielu udało się złamać, bo byli poddawani straszliwym torturom, ich rodziny prześladowano, a domy równano z ziemią".
  Zuzanna Kurtyka przypomniała, że również na Sądecczyźnie działała antykomunistyczna partyzantka. Wspomniała postać ks. Władysława Gurgacza, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, który został rozstrzelany po pokazowym procesie w 1949 roku.
   W spotkaniu uczestniczyli Marian Ryba, członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego i Artur Rola, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego.

(szel) oprac. (MK) Fot. Paweł Szeliga
Autor: Małgorzata Karenska
Źródła: materiały prasowe Starostwo Powiatu Nowy Sącz.

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica