O czystym powietrzu na XXVI Forum Gospodarczym.

O czystym powietrzu na XXVI Forum Gospodarczym.
Z udziałem m.in.: wiceminister rozwoju Jadwigi Emilianowicz i burmistrza Muszyny Jana Golby - w ramach XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy - dyskutowano na temat korelacji między gospodarką a czystym powietrzem i zdrowiem.
 
Energochłonna gospodarka zasilana jest elektrowniami węglowymi, a domy nadal są ogrzewane starymi piecami. Ulice miast są zakorkowane starymi autami. Konsekwencją tych czynników jest to, że ludzie żyją w smogu i oddychają zanieczyszczonym powietrzem.
    „Gospodarka – Czyste powietrze – Zdrowie” to temat panelu, w którym dyskutanci zastanawiali się nad współzależnością tych trzech ważnych składników . Dla społeczeństwa oczywisty jest wpływ czystego powietrza na zdrowie. Jednak nie każdy uświadamia sobie, jaka jest współzależność przyjaznego środowiska i gospodarki. A jest ona niewątpliwie ważna przy lokalizacji firm i zakładów pracy.
   Jadwiga Emilewicz mówiła o konieczności nowego spojrzenia na miasto, instalowaniu w nim urządzeń do pomiaru jakości powietrza. Podkreśliła też konieczność edukacji społeczeństwa w dziedzinie ochrony środowiska.
    Natomiast burmistrz Jan Golba mówił m.in.: o tym, że Muszyna na dopłaty do wymiany kotłów przeznaczyła ponad 400 tyś. złotych. Problem tkwi w tym, że stacja kontroli jakości powietrza znajduje w Nowym Sączu, czyli ok. 50 km od Muszyny. A uzdrowisko należy do tzw. strefy sądeckiej, w której zanieczyszczenie jest dość wysokie. 
   Organizator XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy – Zdroju: Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Partnerem głównym jest Województwo Małopolskie.

(MK) fot. aut.
 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica