O zdrowiu na Forum Ekonomicznym

O zdrowiu na Forum Ekonomicznym
Podczas Forum Ochrony Zdrowia w ramach XXX Forum Ekonomicznego dyskutowano m.in. o konsekwencjach COVID-19 w ochronie zdrowia, korzyściach wynikających ze szczepień, aktualnych problemach i wyzwaniach stojących przed pacjentem w systemie ochrony zdrowia czy też nowej rzeczywistości w jakiej znajdują się polskie szpitale.

Polski system zdrowia kontra pandemia

Eksperci podczas paneli dyskusyjnych podkreślali problemy, z którymi musiał zmierzyć się polski system zdrowia podczas pandemii.

Zdaniem Adama Niedzielskiego, minister zdrowia, pandemia była czasem podejmowania ważnych decyzji, które często nie mieściły się w dotychczas obowiązujących normach. – Trzeba było podejmować trudne decyzje, np. ograniczenie zabiegów. Potrzebna była odwaga w działaniu, spora elastyczność, wszystko działo się z ogromnym ładunkiem emocji, który każdy przeżywał na swój sposób i z którym każdy musiał sobie radzić – mówił minister Niedzielski.

Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, powiedział, że z perspektywy NFZ pandemia była poligonem doświadczalnym dla technologii i nowych rozwiązań. – Pamiętam, że bardzo skrócił się proces decyzyjny, że w tym czasie podejmowaliśmy decyzje, które często były kontrowersyjne, ale gdyby nie były one podjęte, to być może nie spotkalibyśmy się w tym gronie – ocenił prezes Nowak.

Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta, zaznaczył, że pandemia była najtrudniejszym okresem dla pacjentów. Jak zauważył, w 2020 roku najwięcej zgłoszeń otrzymywanych od pacjentów dotyczyło podstawowej opieki zdrowotnej, kłopotów z dodzwonieniem się do przychodni i znalezieniem terminu na udzielanie pomocy.

Podczas Forum Ochrony Zdrowia odbyło się 21 paneli dyskusyjnych. W obradach Forum udział wzięło blisko 500 gości w tym m.in.: Minister Zdrowia Adam Niedzielski, Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, Wiceminister Zdrowia Anna Goławska, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak, Prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński, Prezes AOTIMIT Roman Topór-Mądry, Dyrektor PZH prof. Grzegorz Juszczyk, prof. Andrzej Matyja Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, a także lekarze, dyrektorzy placówek medycznych, naukowcy, przedstawiciele sektora farmaceutycznego oraz dziennikarze.


Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, organizator Forum Ekonomicznego
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica