Obchody Święta Kazimierza Pułaskiego w gminie.

Obchody Święta Kazimierza Pułaskiego w gminie.
Msza Święta odprawiona w tylickim Kościele Imienia Maryi, rozpoczęła (11 października) w gminie Krynica – Zdrój obchody Święta Kazimierza Pułaskiego. Generał walczył w oddziałach konfederatów barskich, którzy w okolicach m.in. Krynicy staczali bitwy i mieli swoje okopy.

W 235 rocznicę śmierci gen. Kazimierza Pułaskiego w bitwie pod Savannah, bohatera dwóch narodów polskiego i amerykańskiego delegacje najpierw złożyły kwiaty w Tyliczu pod pomnikiem ku jego czci. Później oficjalne obchody odbyły się również przy Kopcu Pułaskiego w Krynicy – Zdroju. W wydarzeniu uczestniczyła wojskowa asysta honorowa 6. Brygady Powietrznodesantowej.
   Generał Kazimierz Pułaski to wyjątkowa postać. Urodzony w 1745 roku w Warszawie, bardzo szybko podjął walkę narodowowyzwoleńczą w ramach Konfederacji Barskiej. Stał się jednym z przywódców tego wydarzenia, które przeszło do historii. Był wybitnym strategiem, autorem wielu sposobów prowadzenia walki podjazdowej. Zmuszony do emigracji, stał się symbolem nie tylko Konfederacji Barskiej, ale  również wartości takich, jak "Bóg, Honor, Ojczyzna". 11 października w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Dzień Pamięci Generała Pułaskiego (General Pulaski Memorial Day), który ustanowiono w 1929 roku.
    W Krynicy – Zdroju pomnik i kopiec Kazimierza Pułaskiego usytuowany jest w parku jego imienia, przy drodze prowadzącej do Tylicza. Powstał w 1926 roku z inicjatywy doktora Franciszka Kmietowicza, pierwszego lekarza, który osiedlił się na stałe w uzdrowisku. Pomnik wznosi się na szczycie Kopca o wys.7. 2 m, ma kształt graniastosłupa z orłem na szczycie i upamiętnia 150. rocznicę śmierci Marszałka Konfederacji Barskiej. Zniszczony w okresie II wojny światowej, został odbudowany w 1969 roku dzięki Kołu Polskiego Związku Filatelistów. Wpisany do rejestru zbytków, od 1998 roku stoi na terenie prywatnym i na co dzień jest niedostępny dla zwiedzających.

Małgorzata Kareńska

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica