Patrol wodny nad Jeziorem Rożnowskim w obiektywie. Sezon 2020 rozpoczęty!

Patrol wodny nad Jeziorem Rożnowskim w obiektywie. Sezon 2020 rozpoczęty!
Policjanci z Krakowa i Nowego Sącza rozpoczęli sezon na Jeziorze Rożnowskim, a tym samym jak co roku zadbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą.

Głównym zadaniem policjantów, którzy pełnią taką służbę jest zapewnienie porządku oraz bezpieczeństwa osobom korzystającym z letniego wypoczynku. Funkcjonariusze dysponują oznakowaną łodzią motorową, którą patrolują tereny wodne i interweniują na widok lekkomyślnych pływaków ignorujących ostrzeżenia i warunki atmosferyczne, szczególnie w rejonie tzw. „dzikich kąpielisk”. Pomagają także w przypadkach nagłego załamania pogody, np. przy holowaniu łodzi do brzegu.

Policyjni wodniacy w służbie wykorzystują także rowery, dzięki którym mogą sprawnie kontrolować linię brzegową oraz przyległy do niej teren. Wszystko po to, by zapobiegać popełnianiu w tych miejscach przestępstw i wykroczeń.

Funkcjonariusze regularnie kontrolują także użytkowników rowerów wodnych, kajaków, żaglówek czy skuterów, aby wyeliminować zachowania stwarzające zagrożenie dla nich samych, jak również innych osób. Korzystający z takich sprzętów muszą się liczyć z tym, że policjanci skontrolują ich trzeźwość.

Przyczyną tragedii na wodzie jest najczęściej lekkomyślność i brawura oraz lekceważenie obowiązujących przepisów i kąpiel w miejscach niestrzeżonych. Niekiedy chwila nieuwagi lub zapomnienia może kosztować utratę zdrowia, a nawet życia.

Często przyczyna tkwi także w nieodpowiedzialnej opiece nad dziećmi, ryzykownym zachowaniu osób dorosłych i ogólnie pojętym brakiem wyobraźni. Gdy takim zachowaniom towarzyszy dodatkowo alkohol lub środki odurzające, o tragedię nietrudno.

Nie zapominajmy, że woda to żywioł, który co roku zbiera śmiertelne żniwo, a za każdą z tych tragedii kryje się ból i cierpienie bliskich tych osób.

Sądeccy policjanci przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą:

• nigdy nie wolno pływać w miejscach zakazanych, o których najczęściej informują odpowiednie tablice, jak również wchodzić do wody w miejscu, którego nie znamy, a najlepiej kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, gdzie w razie sytuacji nadzwyczajnej ratownik nie dopuści do utonięcia,
• podobnie w przypadku, jeżeli nie znamy głębokości wody. Wielokrotnie zdarzały się sytuacje, że konsekwencją skoku „na główkę” był uraz kręgosłupa, prowadzący do nieodwracalnego kalectwa.
nie należy też gwałtownie wchodzić do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu, ale stopniowo polewać ciało wodą, by przyzwyczaić je do niższej temperatury, a w ten sposób uniknąć wstrząsu termicznego,
dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych; a dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa, dobrze wyposażyć je np. w skrzydełka pływackie i nadmuchiwane koła,
pływając na materacu należy trzymać się blisko brzegu i nie wypływać na środek jeziora; a pływając żaglówką, łódką czy kajakiem dobrze założyć kapok,
jedną z wielu przyczyn utonięć jest alkohol. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody po wypiciu alkoholu, ponieważ pod jego wpływem zazwyczaj błędnie ocenia się sytuację, jak i swoje możliwości oraz konsekwencje swoich działań, co w efekcie skutkować może nieodwracalną tragedią.

Wypoczywając nad wodą zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia niezwłocznie wezwijmy pomoc.

Numer alarmowy do Wodnego Posterunku Policji w Rożnowie: 723 694 982 (obecnie od godz. 11.00 do 19.00, a w sezonie wakacyjnym od godz. 8.00 do 20.00).

Wraz z rozpoczęciem wakacji rusza także IV już edycja ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” promująca szeroko pojętą profilaktykę bezpiecznych zachowań nad wodą.

Sądeccy policjanci w plenerze będą prowadzić spotkania z dziećmi i młodzieżą, podczas których będą promować zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu w trakcie letniego wypoczynku, omawiając kwestię bezpieczeństwa w domu, podróży, podczas gier i zabaw w terenie, a także bezpieczeństwa nad wodą i terenach przywodnych oraz rekreacji w górach.


Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: podkom. Iwona Grzebyk-Dulak
            Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu
 
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica