PKG – właścicielem 75 proc. akcji kolejki Gondolowej na Jaworzynie.

PKG – właścicielem 75 proc. akcji kolejki Gondolowej na Jaworzynie.
Polskie Koleje Górskie zostały właścicielem 75 procent udziałów spółki Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka. Akcje odkupiły za 49. 7 mln złotych od PKO Bank Polski (37,53 proc.) oraz Grupy PZU.

Polskie Koleje Górskie są spółką akcyjną, która powstała w ubiegłym roku. Tworzą ją gminy podhalańskie: Zakopane oraz Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin. Jej większościowym akcjonariuszem jest fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners. W maju br. spółka kupiła Polskie Koleje Linowe.- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że w krótkim czasie - po zakupie Polskich Kolei Linowych - udało nam się nabyć kolejną atrakcyjną spółkę zajmującą się obsługą turystów. Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka to doskonałe uzupełnienie naszych aktywów i wzmocnienie obecności w Krynicy. Wspólnie z samorządem oraz pozostałymi akcjonariuszami będziemy mogli zwiększyć atrakcyjność miasta i jego okolic jako silnego ośrodka turystycznego – mówi Zbigniew Rekusz, prezes PKG. - Skorzystają na tym zarówno mieszkańcy jak i lokalny biznes – dodaje.
   Dotychczasowi akcjonariusze kolejki gondolowej tj. PKO Bank Polski oraz Grupa PZU jako inwestorzy finansowi byli zaangażowani w działalność tego podmiotu od kilkunastu lat. - Sprzedaż przez PKO Bank Polski całości swoich akcji (37,53 proc.) w spółce Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka to element realizacji strategii banku, zakładającej porządkowanie aktywów i koncentrację na biznesie podstawowym - pisze w oświadczeniu przesłanym do mediów Paweł Borys, dyrektor do Spraw Strategii i Inwestycji PKO Bank Polski.
    Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką jest najdłuższą i najnowocześniejszą tego typu kolejką w Polsce. Dolna stacja znajduje się w Dolinie Czarnego Potoku. Długość wyciągu to około 2 km. Sześcioosobowe gondole w ciągu godziny mogą przewieźć na szczyt 1,6 tys. osób.
*****
6 września 2013 roku Polskie Koleje Górskie zostały właścicielem Polskich Kolei Linowych S.A. Zgodnie z umową z maja br. na konto PKP S.A. zostało wpłaconych 215 mln złotych. Samorządowa spółka czterech gmin podhalańskich nabyła Polskie Koleje Linowe dzięki wsparciu finansowemu funduszu Mid Europa Partners. Wszystkie kluczowe decyzje dotyczące majątku PKL i samej spółki pozostają w rękach Akcjonariuszy - Założycieli, czyli samorządów podhalańskich, tworzących spółkę.

Małgorzata Karenska.

Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: Portal Samorządowy, pap.

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica