Plon niesiemy plon, w gospodarza dom…

Plon niesiemy plon, w gospodarza dom…
Msza Święta w kościele parafialnym rozpoczęła (23 sierpnia) tegoroczne Dożynki Gminne w Tyliczu. Następnie korowód dożynkowy przeszedł na stadion, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

Dożynki są świętem plonów, połączonym z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Mają charakter religijny i ludowy charakter, powiązany z zabawą. W kościele wierni dziękują Bogu i Matce Bożej za obfite plony. Następnie rolnicy niosą wieńce dożynkowe zrobione z kłosów zbóż, owoców, warzyw oraz polnych kwiatów. Potem starosta i starościna dożynkowy wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów gospodarzowi. Najczęściej jest nim kapłan lub przedstawiciel lokalnej administracji samorządowej. Składane są też symboliczne dary z tegorocznych plonów, przetwory mięsne i owoce.
   W Tyliczu po Eucharystii uczestnicy przeszli barwnym korowodem na wielofunkcyjne boisko. Tutaj podzielono dożynkowy bochen chleba. W części artystycznej wystąpiły m.in. zespoły ludowe z Muszynki, Tylicza, Mochnacznki Wyżnej i Niżnej, Berestu, Piorunki i Czyrnej. Degustowano też potrawy regionalne. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.

Małgorzata KareńskaAutor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica