Podali się za wolontariuszy i niepostrzeżenie okradli seniorkę

Podali się za wolontariuszy i niepostrzeżenie okradli seniorkę
Dwóch oszustów podało się za kościelnych wolontariuszy, twierdząc, że zbierają pieniądze na cele charytatywne. Niestety jak się później okazało ich intencje nie były szczere, a dobre serce starszej pani wykorzystali, by pozbawić ją oszczędności.

Kobieta postanowiła wpłacić na wskazany cel kilkadziesiąt złotych i wraz z jednym z mężczyzn weszła do swojego domu. Gdy przekazała mu pieniądze, ten poprosił ją jeszcze o coś do picia. W trakcie przygotowywania napoju do mieszkania wszedł drugi z mężczyzn, który niezauważony zajął się szukaniem kosztowności. Chwilę później obaj wyszli, a po pewnym czasie seniorka zorientowała się, że wraz z nimi zniknęły pieniądze z pudełka, w którym trzymała swoje oszczędności.

Mężczyźni końcem czerwca jeździli srebrnym samochodem po terenie gminy Łososina Dolna, pytając mieszkańców o złom lub informując o zbiórce na kościół oraz chore dziecko. W związku z tą sytuacją policjanci apelują o zachowanie ostrożności, a w przypadku wątpliwości i podejrzeń, co do legalności zbiórki pieniędzy, o zgłaszanie takich przypadków w najbliższej jednostce Policji lub pod numerem 112.
***
Pamiętajmy, że warto pomagać i wspierać osoby, które tego potrzebują, ale należy czynić to z rozwagą, dlatego zanim przekażemy jakiekolwiek pieniądze, trzeba dokładnie wypytać osobę, która prowadzi zbiórkę, jaką fundację reprezentuje i czy zbiórka została oficjalnie zgłoszona.

Pomagać można na wiele sposobów i by to czynić wcale nie trzeba zapraszać nieznanych nam osób do swojego domu czy mieszkania, a wręcz – z uwagi na swoje bezpieczeństwo – nie należy tego robić. Zawsze można powiedzieć, że chcemy wesprzeć chorą osobę w inny sposób i poprosić o ulotkę ze szczegółową informacją i numerem konta fundacji, a następnie zweryfikować uzyskane informacje (można to zrobić na portalu zbiorki.gov.pl, który zawiera informacje o wszystkich zbiórkach publicznych prowadzonych na terenie naszego kraju - można tam znaleźć informacje o konkretnej zbiórce, przejrzeć spis zgłoszonych zbiórek, czy poznać dane organizatora).


Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Aneta Zworska
          Zespół ds. Komunikacji Społecznej
          Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica