Polany. Podzielono dożynkowy bochen chleba.

Polany. Podzielono dożynkowy bochen chleba.
Msza Święta w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła rozpoczęła tegoroczne Dożynki Gminne w Polanach. Następnie barwny korowód przeszedł na stadion, gdzie podzielono dożynkowy bochen chleba.

W tym roku Gminne Dożynki odbyły się w Polanach. Po mszy św. , odprawionej w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Michała Archanioła, zgromadzeni barwnym korowodem przeszli na boisko. Tutaj podzielono dożynkowy bochen chleba. W części artystycznej wystąpiły zespoły ludowe z Muszynki, Tylicza, Mochnacznki Wyżnej i Niżnej, Berestu, Piorunki i Czyrnej. Degustowano też potrawy regionalne. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.
    Dożynki są świętem plonów, połączonym z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Mają religijny i ludowy charakter, powiązany z zabawą. W kościele wierni dziękują Bogu i Matce Bożej za obfite plony. Rolnicy niosą wieńce dożynkowe zrobione z kłosów zbóż, owoców, warzyw oraz polnych kwiatów. Następnie starosta i starościna wręczają gospodarzowi bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów. Składane są też symboliczne dary z tegorocznych plonów, przetwory mięsne i owoce.

Małgorzata Kareńska fot. aut.

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica