Policjanci radzą, jak ustrzec się przed kieszonkowcami

Policjanci radzą, jak ustrzec się przed kieszonkowcami
Większe skupiska ludzi to prawdziwy raj dla kieszonkowców, dlatego do kradzieży bardzo często dochodzi w sklepach czy środkach transportu publicznego. Kieszonkowcy wykorzystują tłok, który niejednokrotnie sami tworzą, a także naszą nieuwagę i zaangażowanie np. w robienie zakupów czy rozmowę z współtowarzyszem podróży.

Kieszonkowcy swoje potencjalne ofiary mogą obserwować przez dłuższy czas, a ich uwagę zwracają przede wszystkim osoby dobrze ubrane, mające na sobie widoczną biżuterię, sprawiające wrażenie ludzi zamożnych. Złodzieje korzystają też z nadarzających się okazji, dlatego pamiętajmy, by samemu nie stwarzać takich sytuacji.

W ostatnim czasie czworo mieszkańców Sądecczyzny padło ofiarą kieszonkowców, tracąc gotówkę i dokumenty. Dwie osoby zostały okradzione w restauracjach, gdzie złodziej wyciągnął portfel z torebki zawieszonej na oparciu krzesła, a do dwóch kolejnych kradzieży portfeli doszło w miejskim autobusie.

Policjanci radzą, jak ustrzec się przed kieszonkowcami

By ustrzec się przed kradzieżą nie należy chować portfela w łatwo dostępną dla złodzieja zewnętrzną kieszeń kurtki/bluzy/swetra czy tylną kieszeń spodni, jak również przechowywać go w reklamówce czy torebce, która luźno wisi na ramieniu, ponieważ takie sposoby chowania pieniędzy, nie są dla kieszonkowca żadnym utrudnieniem.

Najlepiej schować portfel w wewnętrzną, niewidoczną dla złodzieja część odzieży, a torebkę lub saszetkę trzymać blisko siebie, tak by mieć ją stale pod kontrolą. Policjanci zalecają również, aby panie trzymały torebki pod pachą, co uniemożliwi złodziejowi ich wyrwanie lub odcięcie paska.

Pamiętajmy, że wybierając gotówkę z bankomatu powinniśmy zasłonić drugą ręką kod pin. Jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę, warto by towarzyszył nam ktoś zaufany. Nie trzymajmy tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je. Nawet jeżeli padniemy łupem kieszonkowca, to nie stracimy całej kwoty.

Musimy pamiętać, że kieszonkowcy czyhają na swoje ofiary nie tylko w sklepach czy na targowiskach. Szczególną ostrożność należy zachować również podczas podróży, na dworcach kolejowych i autobusowych, a także w rejonie przystanków komunikacji miejskiej. Gdy znajdziemy się w większym skupisku ludzi zadbajmy przede wszystkim, by bagaż był zamknięty i stale pod naszą kontrolą. Reagujmy na przypadki potrącenia lub popchnięcia, zwracając uwagę na nasze kieszenie, saszetki, torebki i plecaki.

W sytuacji usiłowania kradzieży kieszonkowej natychmiast wszczynajmy alarm! Głośny okrzyk zwracający uwagę innych osób potrafi skutecznie zniechęcić złodzieja.


Andrzej Gulewicz  MTV24
Źródło: Aneta Izworska
            Zespół ds. Komunikacji Społecznej
            Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica