Pomóż Piotrowi i innym. Zostań potencjalnym dawcą szpiku!

Pomóż Piotrowi i innym. Zostań potencjalnym dawcą szpiku!
W Polsce co godzinę stawiana jest diagnoza: nowotwór krwi tj. białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepu od dawcy niespokrewnionego nie znajduje go. 30 marca (niedziela) w Krynicy – Zdroju odbędzie się akcja „Pomóż Piotrowi i innym. Zostań potencjalnym dawcą szpiku”.

Pochodzący z Krynicy – Zdroju, Piotr ma 28 lat. Niedawno lekarze zdiagnozowali u niego białaczkę, a szansą na wyzdrowienie jest przeszczep szpiku kostnego. On i wielu innych chorych oczekuje na swojego genetycznego bliźniaka.
   Potencjalnym dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek, w wieku od 18 do 55 lat. (konieczny dowód osobisty z peselem). Musi ważyć więcej niż 50 kg lub nie może mieć dużej nadwagi. Procedura rejestracji nie jest ani uciążliwa, ani bolesna. Najczęstszą metodą pozyskania szpiku jest pobieranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. (80 procent przypadków).- "Rejestracja dawcy szpiku jest bardzo poważną decyzją. Kiedy okaże się, że właśnie Ty jesteś genetycznym bliźniakiem, dasz komuś szansę na nowe życie. Jeśli zrezygnujesz, odbierzesz choremu nadzieję. Zastanów się zanim podejmiesz decyzję o rejestracji. - czytamy na ulotce Fundacji DKMS, zajmującej się rejestracją potencjalnych dawców.
   Dzień Dawcy Szpiku i akcja „ Pomóż Piotrowi i Innym” odbędzie się 30 marca (niedziela), w krynickiej Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej PSP, ul. Piłsudskiego 56 od godz. 9.00 do 15.00. Organizatorem jest Fundacja DKMS Polska, przy udziale lokalnych grup wsparcia, szkół i Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.
******
Fundacja DKMS Polska zarejestrowana została 28 listopada 2008 roku, jako niezależna organizacja typu non - profit. Działalność rozpoczęła w lutym 2009 roku, stając się największą w Polsce bazą dawców komórek macierzystych. DKMS Polska otrzymuje wsparcie i bazuje na doświadczeniu banku szpiku DKMS w Niemczech, który powstał dwadzieścia jeden lat temu.

Małgorzata Kareńska fot. PJSP Nowy Sącz


Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica