Pościg i zatrzymanie 6 obywateli Turcji w powiecie oświęcimskim

Pościg i zatrzymanie 6 obywateli Turcji w powiecie oświęcimskim
Funkcjonariusze Placówki SG w Zakopanem, po informacji otrzymanej z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, przeprowadzili kontrolę legalności pobytu, w wyniku której zatrzymali 6 obywateli Turcji.

Wszystko zaczęło się od pościgu, przeprowadzonego przez policjantów z bielskiej drogówki za samochodem marki BMW, który nie zatrzymał się do kontroli. Kierowca auta na węgierskich numerach rejestracyjnych, zignorował sygnały mundurowych do zatrzymania się z uwagi na znacznie przekroczoną prędkość na DK1 w Czechowicach-Dziedzicach.

Pojazd został zatrzymany w miejscowości Jawiszowice (powiat oświęcimski), gdzie udali się funkcjonariusze Placówki SG w Zakopanem oraz Wydziału Odwodowego (Reprezentacyjnego) Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Zakopiańscy funkcjonariusze SG przeprowadzili wobec cudzoziemców kontrolę legalności pobytu i zatrzymali 6 obywateli Turcji.

Dwie kobiety, roczne dziecko i trzech mężczyzn przebywało na terytorium RP bez ważnego dokumentu podróży, ważnej wizy lub innego ważnego dokumentu uprawniającego ich do wjazdu na to terytorium i pobytu na nim. Zatrzymani przekroczyli także nielegalnie granicę wbrew obowiązującym przepisom ze Słowacji do Polski. Cudzoziemcy posiadali przy sobie tylko tureckie dowody osobiste, na podstawie których ustalono ich tożsamość i obywatelstwo.

Podczas dalszych czynności ustalono, że są to dwie rodziny - w tym jedna z dzieckiem i 16-letnim bratem. Cudzoziemcy dotarli do Serbii drogą lotniczą. Następnie do strefy Schengen dostali się pieszo, przekraczając granicę serbsko-węgierską. Na terytorium Węgier wsiedli do pojazdu marki BMW, którym to razem z przemytnikami przez terytorium Węgier i Słowacji dotarli do Polski, gdzie zostali zatrzymani. Głównym motywem ich migracji do Europy Zachodniej były względy ekonomiczne. Natomiast celem podróży obywateli Turcji były Niemcy, gdzie przebywają członkowie ich rodzin.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Zakopanem wydał cudzoziemcom decyzje o zobowiązaniu do powrotu bez terminu wykonania oraz z 3-letnim zakazem wjazdu do strefy Schengen.

Cudzoziemcy zostaną wydaleni do kraju pochodzenia. Do tego czasu, zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego w Oświęcimiu, zostaną umieszczeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie. Dodatkowo, dla 16-letniego chłopca, Sąd ustanowił pełnomocnika do prowadzenia postępowania.

Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Justyna Drożdż
             Starszy Specjalista Zespołu Prasowego Komendanta Oddziału
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica