Pracownia Ikony Karpackiej Jerzego Wojtowicza oraz Wystawa "Ikona Karpacka"

Pracownia Ikony Karpackiej Jerzego Wojtowicza  oraz  Wystawa "Ikona Karpacka"
Jerzy Wojtowicz pracuje w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku jako konserwator zabytków i prowadzi „ Pracownię Ikony Karpackiej”, która znajduje się na rynku galicyjskim w skansenie.

Od początku zaistnienia rynku galicyjskiego, również zaistniała pracownia, która ma za zadanie ukazać twórczość ikonową jaka na terenie Karpat południowo-wschodnich miała miejsce. Z ikonami spotykamy się w Sanoku już od XV wieku. Takie najstarsze ikony są zarówno w kolekcji na zamku sanockim jak również w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, gdzie jest też przepiękna wystawa, która zawiera najstarsze ikony w Polsce bo właśnie od XV. Ta skromna pracownia stara się ukazać cztery filary ikon, takie główne punkty, które zawsze są na szlaku ikony, żeby zrozumieć tajemnice tegoż malarstwa.

Pierwszym filarem ikony jest zawsze teologia bo jest to malarstwo związane z ewangelią, ze starym i nowym testamentem, z apokalipsą również z apokryfami. Drugim elementem jest ikonografia w ikonie, a więc wszyscy święci jacy występują na ikonach. Można tu w pracowni zapoznać się z całym tym panteonem świętych, jak je kiedyś gromadzono, spisywano właśnie w klasztorach gdzie były tego typu pracownie. Trzecim wymiary ikony jest stylistyka ikonowa. Czyli jak rozrysowujemy, jak komponujemy ikonę, jak nakładamy pigmenty. No i czwartym filarem jest technologia. Można się tutaj zaznajomić właśnie z procesem powstawania ikony od początku jak przygotowywane jest podobrazie, jak nakładane są grunty klejowo-kredowe, jak rozrysowane są tematy ikon, jak są złocone, bo używane są tutaj również płatki złota, takie tradycyjne złocenie. No i oczywiście można się poznać z pigmentami, jakie pigmenty używane są w malarstwie ikonowym , jakie spoiwa się tutaj używa. A więc najczęściej tempera żółtkowa, tradycyjna od średniowiecza, stosowana w malarstwie ikonowym.

- „Można również w pracowni podyskutować o ikonach, jak również zawsze zapraszam wszystkich moich odwiedzających właśnie na nasza wystawę ikon. Ta moja pracownia ma za zadanie przybliżyć właśnie widzom, odwiedzającym skansen, właśnie chociaż troszeczkę temat ikony, jak wygląda wnętrze cerkwi, czym się różni obrządek wschodni od zachodniego. Więc można tutaj sobie porozmawiać spokojnie i zaznajomić się właśnie z ikonami” – powiedział Jerzy Wojtowicz.

Działalność Jerzego Wojtowicza nie ogranicza się tylko do Pracowni Ikony Karpackiej i do wytwarzania ikon, ale również do konserwacji ikon, a także do eksponowania ikon, robie nie wystaw i popularyzacji malarstwa ikonowego. Jeśli chodzi o konserwację malarstwa ikonowego to Pan Jerz Wojtowicz działa w kilku cerkwiach, które miał przyjemność konserwować. Miedzy innymi w Komańczy cerkiew prawosławną, którą konserwował w latach 80-tych, gdzie konserwowana była polichromia i ikonostas. Niestety ta cerkiew później spłonęła. Dużym i ciekawym projektem była adaptacja i projekt ikonostasu do cerkwi greko-katolickiej, to już za proboszcza ks. Jana Pipki, który jakby zaproponował wykonanie tegoż ikonostasu wraz z ikonami i architekturą.

Jerzy Wojtowicz brał udział w kilkunastu różnych wystawach. Jego ikony były również eksponowane na zbiorowej wystawie w Krynicy-Zdroju.

Andrzej Gulewicz MTV24
Fot. aut.
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica