Prapremierowy pokaz filmu „Skazany na niepamięć” – Kraków, 16 lutego 2017 r.

Prapremierowy pokaz filmu "Skazany na niepamięć" – Kraków,  16 lutego 2017 r.
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz TVP Kraków zapraszają na pokaz filmu „Skazany na niepamięć” opowiadającego o tragicznej historii krakowskiego opozycjonisty Jacka Żaby.

Jacek Żaba był działaczem NSZZ „Solidarność” w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Krakowie. W nocy z 12 na 13 grudnia 1985 r. w zajezdni MPK w Krakowie-Czyżynach przeprowadził razem z Kazimierzem Krauze akcję w celu przypomnienia o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Wspólnie poprzecinali paski klinowe w 30 autobusach. Aresztowany po czterech miesiącach, został skazany na półtora roku więzienia. Miał wówczas 22 lata.  Umieszczono go w celi z recydywistami, którzy poddali go regularnym szykanom. Doprowadzony do załamania nerwowego, został zwolniony na przerwę w odbywaniu kary ze względu na stan zdrowia. W 1989 r., już w trakcie negocjacji na temat przebiegu „Okrągłego Stołu”, otrzymał nakaz powrotu do więzienia. Wybrał śmierć. 4 lutego 1989 r. wyskoczył z okna mieszkania i zmarł następnego dnia w szpitalu nie odzyskawszy przytomności.
     Po filmie odbędzie się rozmowa którą poprowadzi dr Maciej Zakrzewski (IPN Kraków),
a udział w niej wezmą Jacek Smagowicz – działacz opozycji w PRL, dr Cecylia Kuta – historyk z IPN Kraków oraz Agnieszka Niemiec – reżyser filmu.
     Zachęcamy do zobaczenia filmowego trailera: https://www.youtube.com/watch?v=-1UYEz_3v9U
16 lutego 2017 r., godz. 18.00, Akademia Ignatianum, ul. Kopernika 26, Kraków, sala 412.
Wstęp na pokaz jest wolny.

MTV 24
Źródło : Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie


 
Autor: MTV 24

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica