Prezentacja „Raportu SGH i Forum Ekonomicznego 2021”

Prezentacja "Raportu SGH i Forum Ekonomicznego 2021"
XXX edycja Forum Ekonomicznego rozpoczęła się od prezentacji „Raportu SGH i Forum Ekonomicznego 2021”, który był opracowywany przez ostatni rok przez naukowców z najlepszej uczelni ekonomicznej w kraju.

Od kilku lat wydarzeniem inaugurującym Forum Ekonomiczne jest prezentacja Raportu przygotowanego wspólnie ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Ta publikacja należy do najważniejszych i najbardziej obszernych opracowań na temat sytuacji gospodarczej i społecznej w Polsce oraz w regionie.

W tym roku prezentacja Raportu odbyła się we wtorek 7 września o 12:00. Wzięli w niej udział rektor SGH, dr hab. Piotr Wachowiak, Wicepremier Piotr Gliński, oraz prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Na początku prezentacji raportu krótkie wprowadzenie wygłosił Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, Zygmunt Berdychowski. Podkreślił on rolę, jaką odgrywa Raport: – Jest to opracowanie, które powinno znajdować się w każdym ważnym gabinecie nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Odpowiada na pytanie „dlaczego” – dlaczego nasza gospodarka rozwija się w takim tempie.

Następnie, głos zabrał Wicepremier Piotr Gliński. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na to, że Raport jest doskonałym przykładem współpracy międzysektorowej. – Instytut wraz z uczelnią przedstawiają dokument, którego każde państwo potrzebuje – szczególnie w okresie pandemicznym.

– Nie boimy się tematów trudnych. – deklarował rektor Szkoły Głównej Handlowej, Piotr Wachowiak – Skutki pandemii, przemiany w demografii, w ochronie zdrowia, sprawy podatkowe – to najważniejsze kwestie, które poruszamy w Raporcie.

Profesor Teresa Czerwińska nazwała Raport podstawą dla merytorycznej dyskusji; nie tylko w zakresie sytuacji makroekonomicznej, ale również sytuacji społecznej. – Jako Europejski Bank Inwestycyjny z dużą uwagą przyglądamy się Raportowi i jego wnioskom dla Europy Środkowo-Wschodniej. Ten region ma przed sobą liczne wyzwania, ale również szanse na rozwój, jedną z nich jest chociażby zielona transformacja – mówiła prof. Czerwińska.

W dalszej części wydarzenia głos zabrał redaktor naukowy Raportu, dr Mariusz Strojny, oraz inni eksperci ze Szkoły Głównej Handlowej. Przedstawili oni najważniejsze wnioski płynące z publikacji, zwracając uwagę na 11 obszarów badawczych, których Raport dotyczy – m.in. transformację rozwojową krajów Europy Środkowo-Wschodniej, przemiany na rynku pracy, aktywne starzenie się oraz wpływ pandemii na sektor bankowy.

„Raport SGH i Forum Ekonomicznego 2021” został stworzony przez 55 ekspertów ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Można go otrzymać w formie papierowej – w Strefie SGH na Forum Ekonomicznym w Karpaczu – lub elektronicznej, która będzie dostępna za kilka dni.


Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, organizator Forum Ekonomicznego
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica