Przez 29 lat Krynica była dostrzegana na mapie świata przez polityków, prezydentów krajów, sportowców, artystów, ludzi biznesu i dziennikarzy.

Przez 29 lat Krynica była dostrzegana na mapie świata przez polityków, prezydentów krajów, sportowców, artystów, ludzi biznesu i dziennikarzy.
Nie należy o tym zapominać!

Uczestniczyłem w Forum Ekonomicznym kilkanaście lat jako akredytowany reporter,  więc doskonale wiem jak wielką rangę stanowiło dla tego miasta, sąsiednich miejscowości i całego regionu Małopolski. Świadczą o tym choćby setki wywiadów i reportaży wraz z dokumentacją filmową i fotograficzną.

Odejście Forum z Krynicy nic dobrego nie przyniesie ani dla miasta ani dla jego okolic.

Dlaczego Forum Ekonomiczne odeszło z Krynicy?

Obrady Sesji Rady Miejskiej w Krynicy-Zdroju są ogólnodostępne dla każdego internauty zarówno na żywo jak i archiwalnie. Kto słuchał i je oglądał to doskonale wie, że nie było widać żadnych przejawów dobrej woli władz miasta Krynicy, czy w ogóle chęci podejmowania tematu co do dalszego istnienia Forum. W rozmowach brakowało dyplomacji oraz jakiejkolwiek inteligencji w tym zakresie. Wszystko było ważne tylko nie ten temat a wypowiedzi radnych były zupełnie ignorowane.

Również ostatnia Sesja Rady Miasta pokazała jak został potraktowany Zygmunt Berdychowski, założyciel i inicjator Forum Ekonomicznego. Rozmowa z tak zacnym, zaproszonym przecież przez samych radnych gościem powinna być przeprowadzona już na samym początku sesji a nie na jej końcu, tego wymagała kultura. Niestety wyłoniła się wielka ignorancja co do tego człowieka i do instytucji jaką reprezentuje.

Z moich obserwacji w trakcie kilkunastu lat relacjonowania reporterskiego Forum Ekonomicznego mogę stanowczo stwierdzić, że najważniejszą częścią tej wielkiej światowej konferencji polityków, świata biznesu i kultury był Deptak, który był, nie da się ukryć sercem tego wydarzenia. To tu lubili się spotykać politycy, biznesmeni. To właśnie tu wymieniali swoje poglądy. To tu dochodziło do ważnych rozmów. Wreszcie tutaj spotykali się dziennikarze z całego świata. W tym miejscu były przeprowadzane ważne wywiady telewizyjne. Całą scenerię dopełniały otaczające Deptak historyczne budynki: Stary Dom Zdrojowy, Nowy Dom Zdrojowy, Pijalnia Główna oraz zieleńce i ławki.

Na tym miejscu najbardziej zależało organizatorowi i dzięki właśnie temu miejscu Forum Ekonomiczne tak długo funkcjonowało w Krynicy.

Jeżeli wyrwiemy serce komukolwiek to przestanie żyć. W tym wypadku sercem każdego Forum Ekonomicznego odbywającego się w Krynicy był właśnie Deptak. Ten temat został niestety zignorowany podczas rozmów, co w sumie zaważyło na odejściu tej wielkiej ogólnoświatowej konferencji i wielka szkoda. Nie można oferować miejsca organizacji Forum o tak dużej randze światowej w lesie, czy na lodowisku. To zupełnie nie poważne i nie odpowiedzialne. Przyjmuję ten fakt niestety z wielkim ubolewaniem i smutkiem.

Na Forum Ekonomicznym co roku wyłaniano i odznaczano najlepszych ludzi roku, polityków, biznesmenów, ludzi kultury. To tu człowiekiem roku zostali wybrani między innymi Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński a wcześniej Lech Wałęsa i wielu, wielu innych osobowości. Jak widać instytucja bez podziałów politycznych. Dziwnym jest fakt, że nikt z tych wysoko postawionych polityków nie zabrał w tej kwestii głosu.

Drugą nierozerwalną częścią Forum Ekonomicznego były trzydniowe Biegi Forum, które ściągały do tego miasta co roku tysiące sportowców, biegaczy nie tylko z Polski ale również z całego świata. Ostatnimi czasy w biegach uczestniczyło ponad 6 a nawet 8 tyś. sportowców. Też niebywale wielka ranga przedsięwzięcia, która pokazywała i promowała w świecie Krynicę, również została stracona. Skutkiem tego „Biegi Forum” odbędą się w Piwnicznej, Rytrze, Starym Sączu i Nowym Sączu.

Nie należy zapominać, że Markę Światowego Forum Ekonomicznego oraz Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju stworzył sam ich inicjator Zygmunt Berdychowski oraz organizator Instytut Studiów Wschodnich. To była i  jest wysokiej klasy Marka oraz wysokiej klasy Logistyka.

Taką markę będzie trudno odtworzyć. Co by nie powstało to będzie tylko kopia marki.

Nasuwa się zasadnicze pytanie w jakim kierunku zmierza Krynica. Kto będzie tutaj przyjeżdżał ? W jaki sposób miasto będzie się promować ?

Te spostrzeżenia nie napawają optymizmem a wręcz wywołują wielką rozpacz, że tak się dzieje, jak się dzieje.

Oprócz Forum Ekonomicznego z Krynicy odeszły wybory Miss Polski i Miss Świata. Nie ma widowiskowych Festiwali Orkiestr Dętych i Zespołów Ochotniczych Straży Pożarnych, nie ma Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego, Letnich Festiwali Operowych, Festiwali Młodzieży z Ukrainy. Nie ma zupełnie nic. Wszystko znikło jak kamfora jeszcze przed nastaniem pandemii. Pod znakiem zapytania jest Festiwal im Jana Kiepury?

Co należy pochwalić to jedynie to, że jedynym organizatorem imprez kulturalnych i przyczółkiem dla wielu artystów jest Uzdrowisko Krynica-Żegiestów.

A tak wiele działo się do tej pory w tym mieście!  Nie do wiary!

***
4 marca br. w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju z udziałem Marszałka Województwa Małopolskiego został podpisany list intencyjny w sprawie powołania w miejsce Forum Ekonomicznego nowego Forum Gospodarczego wraz z Europejskim Festiwalem Biegowym. Każda inicjatywa się liczy, która będzie korzystnie wpływać na miasto i oby nie kończyła się tylko listami intencyjnymi, jednak nie należy jak to mówią „palić za sobą mostów”.

Duma i pycha oraz nienawiść do ludzi , którzy prowadzili wielkie sprawy w Krynicy i dla Krynicy do niczego dobrego nie doprowadzą. Krynica jako Marka ma przyciągać a nie odpychać.


Andrzej Gulewicz  MTV24
Fot. aut.

Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica