Spotkanie „Towarzysze niemieccy troszczą się o Polskę”

Spotkanie "Towarzysze niemieccy troszczą się o Polskę"
Instytut Pamięci Narodowej oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na spotkanie „Towarzysze niemieccy troszczą się o Polskę” Gośćmi będą: Anna Zechenter oraz autor książki „Władze NRD wobec wydarzeń w PRL 1980-1981”, Filip Gańczak.  Rozmowę poprowadzi Roman Graczyk.

13 grudnia 2017, Przystanek Historia, ul. Dunajewskiego 8 (róg ul. Garbarskiej), godz. 18:00

Niemiecka Republika Demokratyczna była szczególną postacią komunizmu: połączeniem projektu ideologicznego Marksa, w interpretacji Lenina-Stalina, z niemieckim przywiązaniem do porządku. Ta mieszanina dała w efekcie niemal wzorcowe państwo policyjne, z policją myśli włącznie.
Dla wschodnioniemieckich komunistów zatem powstanie „Solidarności” za wschodnią granicą było wiadomością dramatycznie złą. Toteż próbowali oni, wespół z innymi przywódcami państw bloku sowieckiego (szczególnie Czechosłowacji i Rumunii) powstrzymać rozwój „polskiej zarazy”.

     Wschodnioniemieckie Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego tworzy we wrześniu 1980 r. swoją rezydenturę w Polsce: Grupę Operacyjną Warszawa. Jej działania zmierzały nie tylko do kontrwywiadowczej ochrony placówek i obywateli NRD, ale przede wszystkim do zdobywania informacji o sytuacji w Polsce. M. in. na podstawie tych informacji najwyższe władze NRD, nie wyłączając samego Ericha Heoneckera, analizują rozwój wydarzeń nad Wisłą. I coraz natarczywiej domagają się od centrali w Moskwie, aby położyć kres podważaniu socjalizmu w Polsce.

     Na czym polegała specyfika NRD w bloku sowieckim? Dlaczego właśnie władzom NRD tak bardzo zależało na  zdławieniu „Solidarności”?  O tym chcemy rozmawiać w Przystanku Historia.

MTV 24
Źródło : Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie
 
Autor: MTV 24

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica