Spotkanie z cyklu „Krakowska Loża Historii Współczesnej”

Spotkanie z cyklu  "Krakowska Loża Historii Współczesnej"
„Julian Haraschin: integralny człowiek systemu” spotkanie z cyklu  „Krakowska Loża Historii Współczesnej” – Kraków, 20 stycznia 2016 r.
 
Instytut Pamięci Narodowej oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na pierwsze w 2016 roku spotkanie w Krakowskiej Loży Historii Współczesnej: „Julian Haraschin: integralny człowiek systemu”. W dyskusji wezmą Krystian Brodacki, Adam Macedoński i dr hab. Filip Musiał, a rozmowę poprowadzi jak zawsze Roman Graczyk.
     Spotkanie toczyć się będzie wokół książki Krystiana Brodackiego „Trzy twarze Juliana Haraschina”, wydanej przed wydawnictwo Arcana w 2015 roku. Postać Juliana Polan-Haraschina jest jakby wielkim skrótem natury państwa pod rządami komunistów – państwa, w którym w oparciu o narzucony Polsce sowiecki system prawny skazywano na śmierć za postawy patriotyczne; tolerowano kariery naukowe bez niezbędnych po temu kwalifikacji; na masową skalę stosowano inwigilację zwykłych obywateli.
     We wszystkich tego typu działaniach miał swój udział Julian Polan-Haraschin: najpierw jako sędzia Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie, potem jako producent fałszywych dyplomów na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, w końcu jako długoletni tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa.
     Jak to się stało, że człowiek z ewidentnie stalinowską przeszłością, funkcjonował potem przez parę dziesiątków lat w życiu publicznym i cieszył się zaufaniem środowisk naukowych i kościelnych? Co nam ten przypadek mówi nie tylko o komunistycznym państwie, ale i o społeczeństwie polskim tamtej doby? O tym chcemy dyskutować w Bibliotece przy Rajskiej.

20 stycznia 2016 r., Wojewódzka Biblioteka Publiczna, w Krakowie, ul. Rajska 1, sala 315, III piętro, godz. 18.00.

MTV24
Źródło : Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w KrakowieAutor: MTV 24

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica