Tłumy wiernych na krynickich procesjach Bożego Ciała.

Tłumy wiernych  na krynickich procesjach Bożego Ciała.
Wierni Kościoła Katolickiego, również w krynickim uzdrowisku wspominali wczoraj (15 czerwca) Ostatnią Wieczerzę - przeistoczenie chleba i wina w Ciało oraz Krew Jezusa Chrystusa. Ulicami miasta przeszły procesje, w których szły tłumy wiernych.
 
Uroczyste procesje Bożego Ciała przeszły ulicami Krynicy – Zdroju. Jedna z nich wyszła z Kościoła Zdrojowego i podążyła do czterech polowych ołtarzy, ustawionych na Deptaku. Inna wychodząc z Kościoła pw. św Antoniego, ulicą Kraszewskiego skierowała się ku ulicy Ebersa – do budynku dworca PKP, przy którym znajdował się  jeden z ołtarzy. - "Moi drodzy, to nam zagraża w przeżywaniu tej uroczystości, brak wiarygodności i pokusa rutyny. To te niebezpieczeństwa, które zagrażają przeżywaniu tej uroczystości"   - mówił ks. Bogusław Skotarek, proboszcz parafii Kościoła Zdrojowego. - "W tej złocistej monstrancji jest Bóg. Ten sam, który za nas umarł i zmartwychwstał. Ten sam, który pozostał z nami pod postacią tej przenajświętszej hostii". 
    W procesjach Bożego Ciała szli księża, zakonnice, dzieci pierwszokomunijne, Dziewczęca Służba Maryjna, ministranci, lektorzy, poczty sztandarowe, a także tłumy kryniczan i gości. Niesiono Najświętszy Sakrament pod baldachimem, sztandary i feretrony. Małe dziewczynki sypały kwiaty, a mali chłopcy dzwonili dzwoneczkami.  Po zakończanych uroczystościach wierni zabierali gałązki z ołtarzy polowych. Przeniesione do domu mają sprowadzić radość i pokój w rodzinie.
   W Kościele Katolickim uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej jest liturgią ku czci Najświętszego Sakramentu, ukrytego w hostii. W tradycji ludowej święto nazywane jest Bożym Ciałem. Jest ruchome, przypada 60 dni po Świętach Wielkanocnych. W Polsce obchodzone jest od 1320 roku.
 
(MK). fot. aut

 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica