Trwają prace konserwatorskie dawnej łemkowskiej cerkwi na Słotwinach.

Trwają prace konserwatorskie dawnej łemkowskiej cerkwi na Słotwinach.
 Do końca października potrwa renowacja dawnej cerkwi łemkowskiej na Słotwinach. Prace pod nazwą „Remont pokrycia dachowego i orynnowania na wieży sygnaturkach i nad korpusem kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa” rozpoczęto latem. Drugi ich etap obejmuje wieżę, absydę oraz zakrystię. 

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, powstała w 1981 roku. Parafianie modlą się w dwóch świątyniach: starym – dawnej cerkwi greko – katolickiej i nowej. Od 2010 roku proboszczem jest ks. Dariusz Fudyma. 
   Dawniej Słotwiny były wsią zamieszkałą przez Łemków. Posiadały cerkiew pod wezwaniem Opieki Najświętszej Marii Panny, która zachowała się do dziś. Została wybudowana pod koniec XIX wieku, na miejscu poprzedniej prawie sto lat starszej, która spłonęła. Jest to trójdzielna budowla, z wielobocznie zamkniętym prezbiterium, do którego przylegają dwie zakrystie. Budynek wieńczą trzy baniaste kopuły, ze ślepymi latarniami. Obecnie cerkiew jest użytkowana przez kościół rzymskokatolicki jako świątynia pomocnicza. 
     Prace konserwatorskie – remont pokrycia dachowego zabytkowej świątyni pw. N.S.P. J.  – w kwocie 200 000 złotych wspiera Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków. 
 
Małgorzata Kareńska 
 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica