Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej śp. ks. ppłk. Andrzeja Niwę – Kapelana Katyńskiego

Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej śp. ks. ppłk. Andrzeja Niwę – Kapelana Katyńskiego
13 listopada 2022 roku w bazylice św. Małgorzaty została odsłonięta oraz poświęcona tablica upamiętniająca ks. ppłk. Andrzeja Niwę – kapelana katyńskiego, jak również kapelana Korpusu Ochrony Pogranicza.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Karpackiego Oddziału Straży Granicznej na czele z Komendantem Oddziału gen. bryg. SG Stanisławem Laciugą wraz z Zastępcami.

Wydarzenie organizowane było przez parafię pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu wraz ze Stowarzyszeniem Pamięć Kapelanów Katyńskich. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej za Kapelanów Katyńskich różnych wyznań. Oprawę mszy tworzyła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej wraz z Kompanią Reprezentacyjną SG. Mszę sprawował biskup polowy Wiesław Lechowicz wraz z kapelanami Ordynariatu Polowego – ks. płk. SG Zbigniewem Kępą oraz ks. kpt. SG Robertem Młynarczykiem.

Po odprawionej mszy św. odsłonięto tablicę upamiętniającą ks. ppłk. Andrzeja Niwę. Odsłonięcia dokonali: Maria Dubrawska - siostrzenica ks. Andrzeja Niwy, ks. dr Jerzy Jurkiewicz - proboszcz Bazyliki św. Małgorzaty oraz gen. bryg. SG Stanisław Laciuga - Komendant KaOSG. Tablicę, pod którą złożono wiązanki i kwiaty, poświęcił biskup polowy Wiesław Lachowicz. Następnie na Placu Kolegiackim przed Bazyliką odbył się uroczysty Apel Poległych odczytany przez funkcjonariusza Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
                                                                                 ***
Ksiądz ppłk Andrzej Niwa - urodzony 26 listopada 1900 roku w Chechłach koło Ropczyc. 2 lipca 1919 roku, uzyskał świadectwo dojrzałości w Państwowym Gimnazjum w Dębicy. 4 września 1919 roku wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie. 29 czerwca 1923 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Leona Wałęgi. Od 1 sierpnia 1923 roku był wikariuszem w parafii pw. Świętej Małgorzaty w Nowym Sączu. Od 1 listopada 1927 roku był wikariuszem w parafii pw. Świętego Jana Chrzciciela w Łącku, a od 1 sierpnia 1928 roku w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krużlowej. Zarządzeniem Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z dnia 1 września 1927 roku został przeniesiony z pospolitego ruszenia do rezerwy duchowieństwa wojskowego i mianowany kapelanem rezerwy. 1 lutego 1931 roku otrzymał powołanie do służby czynnej w Wojsku Polskim. Skierowano go do służby w Korpusie Ochrony Pogranicza. Został kapelanem batalionu KOP „Sienkiewicze” w Sienkiewiczach wchodzącym w skład Brygady KOP „Polesie”. Po 17 września 1939 roku w nieustalonych okolicznościach dostał się do niewoli sowieckiej. Osadzono go w obozie jenieckim na zamku w Złoczowie. Następnie przewieziony do obozu specjalnego NKWD w Starobielsku. Między 5 kwietnia a 12 maja 1940 roku, na podstawie wykazu NKWD sporządzonego w Moskwie, został przekazany do dyspozycji naczelnika Zarządu NKWD Obwodu Charkowskiego. Został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w budynku Obwodowego Zarządu NKWD w Charkowie. Ciało kapłana wrzucono do dołu śmierci w Piatichatkach pod Charkowem – obecnie Polski Cmentarz Wojenny w Charkowie. 5 października 2007 roku minister obrony narodowej Aleksander Szczygło awansował go pośmiertnie na stopień podpułkownika.


Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: st. chor. SG Tomasz Jarosz
            Starszy Specjalista Zespołu Prasowego Komendanta Oddziału Straży Granicznej
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica