W Wysowej polowali na rudego rydza.

W Wysowej polowali na rudego rydza.
Rydzobranie, akademia gotowania, pokazy kulinarne, wystawy, koncerty, konkursy, warsztaty dla dorosłych i dzieci. Miłośnicy grzybów, a szczególnie „rudego” nie mogli pominąć X Święta Rydza w Wysowej.
 
„Święto Rydza” to wydarzenie organizowane na przełomie września i października w Wysowej – Zdroju - "Wszystko zaczęło się od chodzenia do lasu. Odkąd przeprowadziliśmy się do Wysowej, nie ma jesieni, żebyśmy nie poszli każdej jesieni na rydze. Błędem byłoby nie wykorzystanie tego pomarańczowego skarbu. – mówi Katarzyna Miernik – Pietruszewska, organizatorka wydarzenia.  - Trzeba było pokazać rydze całej Polsce, a także zagranicy, że są tutaj. Te grzyby to wyznacznik zdrowia, pięknej natury i czystego środowiska". Odtąd w Wysowej spotykają się miłośnicy grzybobrania, smakosze potraw z rydzami.
   Tradycyjnie Święto Rydza rozpoczyna „Polowanie na Rudego” – zawody polegające na zebraniu największej ilości tych grzybów. W tym roku było proste, bo grzybów tych w okolicznych lasach jest mnóstwo. Wieczorami amfiteatr rozbrzmiewał muzyką. Imprezie towarzyszyły gotowanie, pogadanki na temat grzybów jak również stoiska z tradycyjnymi wędlinami i ziołami oraz ceramiką.  Święto Rydza organizują Barbara Miernik i Katarzyna Miernik - Pietruszewska, prowadzące Stary Dom Zdrojowy w Wysowej Zdroju.

(MK). fot. aut. 

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica