Wręczenie odznaczeń państwowych działaczom małopolskiej opozycji niepodległościowej

Wręczenie odznaczeń państwowych działaczom małopolskiej opozycji niepodległościowej
Wręczenie odznaczeń państwowych „Krzyż Wolności i Solidarności” działaczom małopolskiej opozycji niepodległościowej z lat 1981-1989 – Kraków, 5 czerwca 2017 r.

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Jan Baster wręczy 5 czerwca 2017 r. o godz. 12.00 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”  (ul. Dunajewskiego 8) odznaczenia państwowe - Krzyż Wolności i Solidarności - działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1981-1989.

Krzyż Wolności i Solidarności to polskie państwowe odznaczenie cywilne, nadawane działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL. Zostało ustanowione ustawą z dnia 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy Krzyż został nadany w czerwcu 2011 przy okazji obchodów 35. rocznicy Wydarzeń Radomskich.

Krzyżem Wolności i Solidarności zostaną odznaczeni :
Czesława Bednarczyk
Anatoliusz Bielski
Krzysztof Bzdyl
Krzysztof Durek
Franciszek Florjan
Mieczysław Gil
Janina Gościej
Anna Ilczyszyn
Kazimierz Korabiński
Jacek Kozubek
Stanisław Kurek
Bolesław Leonhard
Zygmunt Łenyk
Małgorzata Marcinek-Marek
Józef Mazurek
Jan Miarecki
Marek Nobis
Edward Nowak
Tadeusz Syryjczyk
Jacek Szeremeta
Aleksandra Ślusarek
Jacek Torbicz
Alojzy Warchoł
Bronisław Wildstein
Wiktor Wszołek
Stanisław Zamojski

POŚMIERTNIE
Paweł Gizbert-Studnicki
Karol Gwoździewicz
Aleksander Staszczak

Krzyż Wolności i Solidarności jest wzorowany na Krzyżu Niepodległości – drugim po Orderze Wojennym Virtuti Militari najwyższym odznaczeniu wojskowym okresu międzywojennego, ustanowionym przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego na mocy rozporządzenia z dnia  29 października 1930 r., dla tych, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę suwerenności w 1918 r.

Krzyż Niepodległości pomimo wojskowego charakteru był odznaczeniem nadawanym nie tylko żołnierzom, lecz także tym, którzy czynnie zasłużyli się w walce o niepodległość Polski, dobrowolnie narażając życie w obronie Ojczyzny.

Krzyż Wolności i Solidarności będący zaszczytnym wyróżnieniem dla osób podejmujących walkę z dyktaturą komunistyczną czerpie z tradycji Polskiego Państwa Podziemnego, stąd jest świadomym ideowym nawiązaniem do Krzyża Armii Krajowej, który został powołany na emigracji w dniu 1 sierpnia 1966 r. przez Dowódcę Armii Krajowej generała Tadeusza Bora - Komorowskiego. Pierwotnie miał on charakter odznaki pamiątkowej nadawanej w Londynie, natomiast nie został nigdy przyjęty do hierarchii odznaczeń w PRL, wrogo odnoszącego się do polskiej tradycji niepodległościowej. Za państwowe odznaczenie wojskowe nadawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej został on uznany dopiero w 1992 r.

We wrześniu 2010 roku Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu uzyskał wyjątkową prerogatywę, będącą jednocześnie zaszczytnym obowiązkiem. Uprawnia ona do występowania do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o przyznanie zasłużonym działaczom opozycji z lat 1956–1989 wyjątkowego odznaczenia państwowego – Krzyża Wolności i Solidarności. Zostało ono ustanowione przez parlament równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego chlubnej tradycji nawiązuje.

MTV 24
Źródło : Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie
 
Autor: MTV 24

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica