Zdążyć przed śmiercią… Policyjne grupy SPEED (w tym sądecka) nie odpuszczają piratom drogowym

Zdążyć przed śmiercią… Policyjne grupy SPEED (w tym sądecka) nie odpuszczają piratom drogowym
Mrożące krew w żyłach zachowania kierowców, które wielokrotnie balansują między życiem, a śmiercią zbyt często mają miejsce na naszych drogach. Policja robi wszystko, aby drogowy bandytyzm zniknął z arterii komunikacyjnych. Właśnie dlatego powstała grupa SPEED, której doświadczeni policjanci skutecznie eliminują z dróg najbardziej krewkich zmotoryzowanych.

Powstali by walczyć z najbardziej agresywnymi kierowcami. Tymi, którzy każdego dnia pojawiając się na naszych drogach, za nic mają zdrowie i życie innych zmotoryzowanych pieszych czy rowerzystów. Gnają, jakby obojętna im była nawet ta najbliższa przyszłość, siejąc zagrożenie, a w wielu przypadkach od razu ponosząc tego konsekwencje. I to zazwyczaj nie tylko te prawne, bowiem te szarże kończą się albo trwałym kalectwem albo śmiercią. Niestety w wielu sytuacjach te niemające za wiele wspólnego ze zdrowym rozsądkiem rajdy źle kończą się również dla tych niewinnych, kulturalnych kierowców. Dlatego policjanci ruchu drogowego zostali wsparci kolegami wchodzącymi w skład grupy SPEED. Ta funkcjonująca już od 10 miesięcy grupa funkcjonariuszy codziennie odbiera uprawnienia wielu drogowym piratom. Dysponując nowoczesnymi i szybkimi radiowozami są w stanie skutecznie dogonić tych, którzy drogę publiczną pomylili nie tylko z torem wyścigowym, co z grą komputerową. Od lipca 2019 roku o możliwościach tej policyjnej grupy przekonało się już wiele tysięcy zmotoryzowanych. To z reguły bardzo szybka reakcja policjantów na drogową agresję.

Mundurowi z grupy SPEED kierowani są na akcje w miejsca gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego lub w miejsca organizacji nielegalnych wyścigów ulicznych. W jej skład wchodzą również policjanci z wydziałów kryminalnych oraz zwalczających cyberprzestępczość. Do zadań zespołu należy, m.in.: ujawnianie kierujących, którzy dopuszczają się agresywnych zachowań na drodze. To nie tylko przekraczanie dopuszczalnej prędkości, ale i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie i inne niebezpieczne zachowania. Te nieakceptowalne społecznie zachowania coraz częściej przekonują ich świadków, aby podzielić się zapisem video samochodowej kamery z Policją. Dzięki temu jeszcze skuteczniej możemy walczyć z drogowym bandytyzmem. Nie ma tolerancji dla drogowego piractwa!

W Nowym Sączu również kilku policjantów Wydziału Ruchu Drogowego weszło w skład grupy SPEED. Tylko w maju funkcjonariusze ujawnili ponad 400 wykroczeń, nałożyli na kierowców blisko 350 mandatów karnych i skierowali kilkanaście wniosków o ukaranie do sądu. Zatrzymali także 15 praw jazdy i ponad 30 dowodów rejestracyjnych oraz ujawnili kilku nietrzeźwych kierowców.

Wiele informacji dociera także do sądeckiej Policji za pośrednictwem poczty elektronicznej. Przypadki naruszeń prawa na sądeckich drogach można wysyłać na adres: stopagresjidrogowej@nowy-sacz.policja.gov.pl

Opracowanie: nadkom. Marcin Maludy, Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp. Zdjęcie i tekst o działaniach sądeckiej Policji: KMP w Nowym Sączu.

Polecamy film sierż. szt. Mateusza Sławka, który jest dostępny na stronie sądeckiej Policji (nowy-sacz.policja.gov.pl) lub też na stronach: http://policja.pl/pol/aktualnosci/184498,ZDAZYC-PRZED-SMIERCIA-LUBUSKA-GRUPA-SPEED-NIE-ODPUSZCZA-DROGOWYM-PIRATOM.html , https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=TMzxMz6aiGE&feature=emb_logo


Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: podkom. Iwona Grzebyk-Dulak
           Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica