Zmarł ks. Ignacy Piwowarski – kapelan Solidarności.

Zmarł ks. Ignacy Piwowarski – kapelan Solidarności.
1 listopada zmarł ks. Ignacy Piwowarski „Honorowy Obywatel Krynicy – Zdroju”, kapelan podziemnej „Solidarności”, w latach 1981 – 1992 proboszcz parafii w Bereście wyróżniony tytułem Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej.
 
Ks. Ignacy Piwowarski urodził się 1941 roku w Buczu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1965 roku. Od 1981 roku, przez jedenaście lat był proboszczem w Bereście i kapelanem podziemnej „Solidarności”. Pomagał ukrywającym się i represjonowanym działaczom opozycji. W stanie wojennym odprawiał msze św. za Ojczyznę i głosił patriotyczne kazania. Ukrywał sztandar i dokumenty zdelegalizowanego związku.
   W stanie wojennym plebania w Bereście była azylem dla ukrywających się opozycjonistów. Spotykali się tu przedstawiciele zdelegalizowanej „Solidarności” nie tylko z regionu, ale całej Polski, m.in. Andrzej Gwiazda, Anna Walentynowicz, Zbigniew Romaszewski i Jerzy Kropiwnicki. Religijno – patriotyczna postawa księdza sprawiła, że ludność Krynicy - Zdroju i okolic nazywała go „Popiełuszką z Berestu”, natomiast „Solidarność” warszawska - „beskidzkim Popiełuszką”. W 2012 roku został Honorowanym Obywatelem Brzeska, a od – X 2014 Krynicy – Zdroju. Ostatnio przebywał na emeryturze, rezydował w rodzinnej parafii Bucze.
  Pogrzeb księdza Ignacego Piwowarskiego odbędzie się tamże, w sobotę (4 listopada) o godz. 13.00. Wprowadzenie ciała do kościoła parafialnego o godz. 9
 
(MK)

 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica