Zmodernizowany dworzec w Miechowie otwarty dla podróżnych

Zmodernizowany dworzec w Miechowie otwarty dla podróżnych
Dziś w obecności Ministra Infrastruktury i Budownictwa został udostępniony pasażerom w pełni zmodernizowany dworzec kolejowy w Miechowie. To pierwszy obiekt w Małopolsce, który został przebudowany w ramach realizowanego obecnie Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. W całym kraju PKP S.A. gruntownie przebuduje oraz wybuduje łącznie około 200 dworców.

Przebudowa miechowskiego dworca rozpoczęła się w listopadzie 2016 roku. Dzięki modernizacji mieszkańcy Miechowa i okolicznych miejscowości zyskali estetyczny i nowoczesny dworzec, na którym wyeliminowane zostały bariery architektoniczne. Budynek został przystosowany od obsługi pasażerów o ograniczonych możliwościach poruszania: podróżnych z dużymi bagażami, opiekunów z dziećmi, osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami. Z myślą o tych pasażerach zamontowano podnośnik ułatwiający dojście do tunelu, ścieżki prowadzące oraz oznakowanie budynku w języku Braille'a dla osób niedowidzących i niewidzących. Pasażerowie mogą już korzystać z nowej, ogrzewanej poczekalni i ogólnodostępnych toalet. Dla wygody podróżnych zamontowane zostały także elektroniczne tablice dynamicznego systemu informacji o odjazdach i przyjazdach pociągów. Prace budowlane objęły także odnowienie elewacji, wykonanie nowych elementów konstrukcyjnych (m.in. konstrukcji dachu); wymieniona została też stolarka okienna i drzwiowa oraz różnego typu instalacje.

Naszym celem jest zbudowanie w Polsce kolei bezpiecznej, komfortowej i punktualnej. Dzisiejszy dzień to krok w tę stronę. Realizujemy wielki Program Inwestycji Dworcowych, który uzupełnia Krajowy Program Kolejowy. Wiele pracy przed nami, ale dzięki przyspieszeniu, które obserwujemy, możemy mieć pewność, że polska kolej w ciągu kilku lat zmieni na dobre swoje oblicze – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa.

Budynek dworca w Miechowie został wybudowany w 1934 roku, w jakże charakterystycznym dla inwestycji niepodległej Polski stylu modernistycznym. Powstał on wraz z nową linią kolejową Tunel – Kraków, którą do dziś kursują pociągi z Warszawy do Krakowa, także te najszybsze. Cieszę się, że dworzec w Miechowie, jako pierwszy w Małopolsce, odzyskał dawny blask, a pasażerowie zyskali nowe udogodnienia – mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

     Cały dworzec i okoliczny teren będą monitorowane. W budynku dworca będzie funkcjonował także sklep, a przed dworcem zostaną zamontowane ławki i stojaki rowerowe. Całkowity koszt przebudowy dworca to około 4,3 mln zł netto.

     Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 został przyjęty we wrześniu ubiegłego roku. To pierwsze tak duże przedsięwzięcie, dzięki któremu estetyczne i funkcjonalne dworce zyskają pasażerowie z całego kraju. Na liście prawie 200 obiektów przewidzianych do przebudowy znalazły się nie tylko budynki służące pasażerom z dużych miast, ale także bardzo wielu niewielkich miejscowości. Program obejmuje też dworce zlokalizowane w najważniejszych polskich aglomeracyjnych – miejscach w których coraz więcej mieszkańców codzienne podróże do pracy czy szkoły odbywa właśnie koleją.

     Polskie Koleje Państwowe realizują już – na różnych etapach – procesy inwestycyjne dla większości dworców objętych Programem. Najwyższy priorytet ma przebudowa dworców znajdujących się na stacjach położonych przy już zmodernizowanych liniach kolejowych lub na remontowanych obecnie trasach. Dzięki synchronizacji w czasie z rządowym Krajowym Programem Kolejowym pasażerowie zyskują wygodne, funkcjonalne dworce, nowoczesne perony i przejścia podziemne oraz linie kolejowe pozwalające podróżować szybciej i bezpieczniej.

MTV 24
Źródło : Wydział Prasowy,  Biuro Komunikacji i Promocji Polskie Koleje Państwowe S.A.
 
Autor: MTV 24

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica