Święto Kwitnącej Jabłoni

Opis dodano: 2012-05-28

Już za nami dwudniowe świętowanie łąckiego kwitnięcia jabłoni. Impreza ta, jak co roku przyciągnęła do Łącka tłumy wiernych fanów oraz znamienitych gości, wśród których znaleźli się m.in.: Andrzej Hałasiewicz Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta, posłowie na Sejm RP: Wiesław Janczyk, Andrzej Romanek, Arkadiusz Mularczyk, Marian Cycoń, Józef Lassota, Senator RP Stanisław Kogut, Jan Golonka Starosta Powiatu Nowosądeckiego, Władysław Wnętrzak Wójt Gminy Rytro, Jan Klamczyński Wójt Gminy Szydłów, Mł. insp. Rafał Leśniak Z –ca Komendanta Policji w Nowym Sączu, Krzysztof Pawlak Komendant Komisariatu Policji w Starym Sączu, Krzysztof Setlak Sekretarz Gminy Łabowa, Bogusław Wiśniewski Dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Krakowie, Bronisław Dutka Dyrektor MODR w Karniowicach, Marek Kwiatkowski Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Nawojowej, Katarina Hubova przedstawiciel Funduszu Wyszehradzkiego z Bratysławy, delegacje z gminy Petrovany na Słowacji i Szob na Węgrzech.

Sobotnie obchody rozpoczęły się w Rynku o godz. 14.00. Zapoczątkował je Przegląd Orkiestr Dętych i Zespołów Muzycznych „Złote Trąby” współfinansowany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki z Bratysławy, a udział w nim wzięły: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Vac na Węgrzech, Maguranka Junior ze Słowacji oraz reprezentujące Polskę – Orkiestra Dęta OSP z Ochotnicy Dolnej oraz Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto z Łącka.

Po powitaniu wykonawców, uroczystego otwarcia dokonał Wójt Gminy Łącko Janusz Klag oraz minister Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Hałasiewicz, który wyraził uznanie za kultywowanie tradycji przodków oraz promowanie partnerstwa w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Następnie na płycie Rynku pojawiły się wszystkie orkiestry, które wykonały wspólnie dwa utwory Marsz Madziar oraz Góralu, czy ci nie żal…, a dyrygował nimi dr Stanisław Strączek – kapelmistrz łąckiej orkiestry. Zgodnie ze słowami piosenki odczuć można było, że „jest w orkiestrach dętych jakaś siła…” Następnie każda z orkiestr zaprezentowała się w swoim repertuarze koncertowym. prezentacje były niezwykle urozmaicone muzycznie – od muzyki poważnej, przez rozrywkową, aż po folkową. Słuchacze koncertu, którym nie przeszkodziły nawet opady deszczu, nagradzali prezentacje gromkimi owacjami.

O godz. 14.30 w Remizie OSP w Łącku rozpoczęła się konferencja sadownicza. Zaś o 15.00 spod łąckiego Orlika wystartował I Górski Bieg Kwitnącej Jabłoni o Puchar Janusza Klaga Wójta Gminy Łącko, w którym, mimo niezwykle niesprzyjających warunków pogodowych, udział wzięło 37 zawodników. O godz. 17.00 odbyło się uroczyste otwarcie łąckiego Orlika z udziałem Marka Sowy Marszałka Województwa Małopolskiego.

O godz. 20.00 niezwykle energetyczny koncert zespoły Enej przyciągnął do Amfiteatru na Jeżowej prawdziwe tłumy fanów tej olsztyńskiej grupy. Największe przeboje takie jak Radio Hello, czy ostatni Skrzydlate ręce śpiewało wspólnie około trzech tysięcy osób. Sobotnie świętowanie zakończyła zabawa taneczna z zespołem Luz-Muz.

Niedzielne obchody zapoczątkowała Msza Św. odprawiona w łąckim kościele parafialnym. Następnie barwny korowód powędrował ulicami Łącka do Amfiteatru na Jeżowej. Po drodze jednak, tuż u stóp Jeżowej, nastąpiło uroczyste otwarcie hali widowiskowo-sportowej. Potem już, w Amfiteatrze uroczystego otwarcia Święta Kwitnącej Jabłoni w Łącku dokonał Wójt Gminy Łącko Janusz Klag, a w swoim wystąpieniu nawiązał do tradycji powstania Święta Kwitnącej Jabłoni, dziękując jednocześnie wszystkim mieszkańcom gminy za współtworzenie święta. W niebo pofrunęły gołębie, a orkiestry wspólnie zadęły w złote trąby. Nadszedł również czas podziękowań. Na ręce dyrygentów wszystkich czterech orkiestr zostały przekazane okolicznościowe grawertony oraz kwiaty. Otrzymał je również Stanisław Banach – członek Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto z Łącka, który po 40. latach czynnego zaangażowania żegnał się z orkiestrą. Koledzy muzycy zagrali mu Sto lat. Puchar dla najlepszego wędkarza otrzymał Mariusz Pelc z Łącka, który w trakcie piątkowych zawodów wędkarskich złowił 32 cm pstrąga. Potem zaprezentowały się zespoły regionalne: Górale Łąccy, Czarny Potoczek, Małe Łącko, Mali Zagorzynianie oraz Dudaryki i Minskaja Muzyki z Białorusi. Nie zabrakło również promocji produktów regionalnych w ramach akcji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego pod nazwą „Zasmakuj w Małopolsce”.

Popołudniowy program estradowy była mieszanką dobrego humoru i muzyki. Na początek wystąpił Kabaret Młodych Panów, którego niezwykle aktualne skecze rozbawiły i rozgrzały nieco zziębniętą publiczność. Nie mogło w nich zabraknąć nawiązania do Euro 2012. Gromkie salwy śmiechu były dla panów największą nagrodą. Potem nadszedł czas na rockowe uderzenie muzyczne. Stało się to za sprawą zespołu Independent z Wrocławia. Ciekawe brzmienie i melodyjny głos wokalisty Grzegorza Stępnia przypadł słuchaczom do gustu. Koncertem wieczoru był występ Sylwii Grzeszczak. Ta niezwykle utalentowana młoda artystka, która komponuje, pisze teksty jest uwielbiana przez swoich fanów, którzy śpiewali z nią w trakcie koncertu jej najbardziej znane przeboje jak Sen o przyszłości, Małe rzeczy czy też Karuzela. Nie lada atrakcją okazał się gość specjalny Sylwii, którym był Liber. Wspólne wykonanie utworu „Nowe szanse” zostało przyjęte euforycznie.

Święto Kwitnącej Jabłoni 2012 zakończyła zabawa taneczna. Warto zaznaczyć, iż tradycyjnie tegorocznej imprezie towarzyszyły liczne stoiska wystawowe, prac twórców ludowych i nieprofesjonalnych oraz produktów regionalnych.

źródło www.lacko.pl


Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Szukaj podobnych:
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica