Niskopodłogowe, klimatyzowane & z WiFi.

Niskopodłogowe, klimatyzowane & z WiFi.
Niskopodłogowe, klimatyzowane i z dostępem do Internetu. Takie są nowoczesne pociągi zakupione wspólnie przez cztery województwa: Małopolskie, Podkarpackie, Śląskie i Świętokrzyskie. We środę (3 września) na krynickim dworcu można było je obejrzeć, a potem udać się jednym z nich w krótką podróż do Muszyny.

Cztery z zaprezentowanych w Krynicy - Zdroju pociągów to tylko część z zakupionych przez województwa pojazdów. Finalnie ma ich być dziewiętnaście. Po sześć składów zamówiły: Małopolska, Świętokrzyskie i Śląsk, jeden – Podkarpacie.
   Pociągi wyprodukowała firma NEWAG S.A. z Nowego Sącza. Składy są trójczłonowe, niskopodłogowe, klimatyzowane, wyposażone w system informacji na tablicach LED dla podróżnych, monitoring oraz windy. Pasażerowie mają do dyspozycji sieć internetową WiFi. Pojazdy pomieszczą od 270 do 290 pasażerów. Będą obsługiwać połączenia kolejowe między południowymi województwami, które dokonały wspólnego zakupu. – "Dzięki tej inwestycji podróż koleją m.in. w Małopolsce będzie wygodniejsza, szybsza i bardziej bezpieczna. Wierzę, że tą nową jakość docenią zarówno mieszkańcy, jak i odwiedzający nas turyści" – twierdzi Marszałek Marek Sowa – "Jestem przekonany, że te nowoczesne składy zmienią stereotypowe postrzeganie kolei. Województwa chcą bowiem w nią inwestować, rozbudowywać swoją flotę". Pociągi mają wyjechać w trasy tej jesieni. Po zakończeniu procedury odbioru zostaną przekazane do eksploatacji spółce Przewozy Regionalne. Mają rozwijać prędkość do 160 km/h. Składy są malowane w barwy tych województw, do których należą.
   Całkowita wartość zamówienia to 313,71 mln zł brutto (dofinansowanie z UE wynosi 70% wartości kosztów kwalifikowanych). Wartość pojazdów dla Województwa Małopolskiego wynosi 87,78 mln zł, a 10,75 mln zł będzie kosztować ich serwis przez producenta do końca 2020r. Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007–2013; „Zakup taboru kolejowego do obsługi połączeń międzywojewódzkich realizowanych przez Województwa: Małopolskie, Podkarpackie, Śląskie i Świętokrzyskie”.

Małgorzata KareńskaAutor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica