Zakopiańskie dyskusje o inwestycyjnych planach PKG

Zakopiańskie dyskusje o inwestycyjnych planach PKG
Spółka Polskie Koleje Górskie, która 22 maja zakupiła Polskie Koleje Linowe, zarządzające m.in. kolejką na Kasprowy Wierch w Tatrach, zamierza przeznaczyć kilkadziesiąt milionów złotych na inwestycje w infrastrukturę turystyczną. PKL - oprócz Zakopanego - zarządzają tą infrastukturą również w Zawoi, Miedzybrodziu Żywieckim, Szczawnicy, a także Krynicy - Zdroju.

Podczas środowej (29 maja) konferencji prasowej w Zakopanem Zbigniew Rekusz, Prezes warszawskiego oddziału Mid Europa Partners poinformował, że w ofercie prywatyzacyjnej wspólnie z samorządami został opracowany 5 - letni plan rozwoju. Jak zapowiada, fundusz za pięć lat będzie chciał wyjść z inwestycji w Polskie Koleje Górskie, najprawdopodobniej sprzedając akcje spółki na warszawskiej giełdzie. - "Nie chciałbym dokładnie określać kierunków inwestycyjnych, ale są one związane ze znanymi bolączkami, które dotykają wszystkich turystów odwiedzających ten region" - zaznaczył. Dodał, że za opracowanie konkretnych planów rozwojowych odpowiedzialny jest zarząd spółki. - "Nie wykluczamy również akwizycji innych spółek tej branży zarówno w Polsce, jak i zagranicą w celu konsolidacji" – dodał prezes. Przyznał też, że zakup PKL to pierwsza inwestycja tego funduszu w branży turystycznej. Uważa on, iż sektor ten w okresie średnio- i długoterminowym będzie się "rozwijał i dawał możliwość zarobienia".- "Chcemy poprawić jakość usług (...), aby turysta, który przyjedzie na Podhale spotykał się z ofertą podobną, jak w krajach alpejskich, aby zatrzymywał się tutaj a nie jechał dalej" - podkreślił. Zapowiedział, że podhalańskie gminy, które są mniejszościowym udziałowcem spółki PKG - dzięki zapisom w umowie prywatyzacyjnej i statucie - będą miały swoich przedstawicieli w jej organach: radzie nadzorczej i zarządzie. Otrzymają też głos współdecydujący przy podejmowaniu decyzji o strategicznym znaczeniu dla przyszłości firmy.
    Natomiast Łukasz Chmielowski, Prezes PKG zapytany czy zaplanowane inwestycje będą dotyczyły tylko Podhala, czy również obejmą inne miejscowości, w których PKL posiada infrastrukturę narciarską odparł, że dla Polskich Kolei Górskich wszystkie aktywa są istotne.
*****
Polskie Koleje Górskie (PKG) to spółka, której założycielami są podhalańskie samorządy: Miasto Zakopane, Gminy Bukowina Tatrzańska, Kościelisko oraz Poronin. Jej większościowym akcjonariuszem jest fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners, który posiada ponad 90 proc. akcji. Podhalańskie gminy, które są mniejszościowym udziałowcem spółki PKG (ok. 2 proc. akcji), dzięki zapisom w umowie prywatyzacyjnej wydelegują swoich przedstawicieli do jej rady nadzorczej i zarządu. Mają też mieć głos współdecydujący o przyszłości firmy.

oprac. Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: własne, Portal Samorządowy

Komentarze

2014-02-18 01:44:58 - erg ip:46.204.160.101
Zakopane weszcie pokaże swoej prawdziw e oblicze zniszczy kolejke na Jaworzyne Krynicka i Parkową oraz Szyndzielnie i Czantorie. Pieknie Panie Kogut to załatwiłes komuterstwo. Polityka to same kłamstwa o obuda wszysyc kłamiecie i ci z PIS i PO
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica