Nieudane próby oszustw „na wnuczka”.

Nieudane próby oszustw "na wnuczka".
Nie powiodły się ostatnie próby wyłudzenia pieniędzy przez oszustów tzw. metodą „na wnuczka”. Apele sądeckiej policji, rozpropagowane przez lokalne media przyniosły efekty.
 
Oszuści dzwonili do starszych osób, poddając się za córkę wnuczka, syna lub policjanta. Wszyscy wykazali właściwą reakcję, kontaktując się z krewnymi, za których podawali się oszuści lub z najbliższą rodziną, co uchroniło ich przed utratą pieniędzy. W jednym z przypadków oszustka próbowała manipulować swoją 84-letnią rozmówczynią, jednak ta nie dała się oszukać. - Dzwoniąca podała się za jej córkę, twierdząc, że pilnie potrzebuje pieniędzy, ponieważ wzięła pożyczkę, którą musi spłacić, a aktualnie z uwagi na problemy z jej spłatą przebywa na komisariacie. Dodała, że jeżeli jej natychmiast nie spłaci zajmie się nią prokurator. . – mówi mł. asp. dr Iwona Grzebyk - Dulak, Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. - Gdy 84. letnia Sądeczanka zorientowała się, że nie rozmawia z córką, słuchawkę przejęła druga inna oszustka. Poinformowała ją, że jest policjantką i - jeżeli nie przekaże pieniędzy - córce grożą surowe konsekwencje. Mimo, że pragnęła wzbudzić w kobiecie poczucie złej matki, starsza pani nie dała się nabrać. Skontaktowała się z synem, a następnie z córką, która poinformowała ją, że przebywa w pracy i żadnych problemów nie ma.
   W innym przypadku oszust próbował wyłudzić od 89. latki kilkadziesiąt tysięcy złotych podając się za policjanta. Poinformował rozmówczynię, że jej syn spowodował wypadek drogowy, w którym poważnie ucierpiała kobieta. Powiedział, że przekazanie poszkodowanej 30 tys. złotych, zagwarantuje polubowne załatwienie tej sprawy. Kobieta zadzwoniła z drugiego telefonu do jednego z członków rodziny, aby potwierdzić wiadomość. Jak się okazało, wszystko było w porządku. Oszust słysząc tę rozmowę szybko się rozłączył.  Kolejny oszust podał się za syna rozmówczyni informując, że spowodował wypadek drogowy. Powiedział, że kwota 25 tys. złotych spowoduje uniknięcie przez niego kary więzienia.  Kobieta zadzwoniła do syna, który o próbie wyłudzenia pieniędzy powiadomił policjantów.
  Jak należy postąpić w przypadku podejrzenia oszustwa? W przypadku odebrania telefonu z poleceniem przekazania pieniędzy policjantowi, należy skontaktować się z numerem alarmowym 997. Policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
   W przypadku prośby o pilną pożyczkę od osoby podającej się za krewnego należy skontaktować się z krewnym, który o nią prosi, a w przypadku braku takiej możliwości potwierdzić informację u innych członków rodziny. Należy pamiętać, aby NIGDY nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania (ponieważ i tam mogą nas okraść).  We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 997.

(MK).fot. KM Policji NS. 

 
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: KMP Nowy Sącz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica