Wypadki & apel do uczestników ruchu drogowego!

Wypadki & apel do uczestników ruchu drogowego!
Sądeccy funkcjonariusze KM Policji apelują do uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie obowiązujących przepisów. Wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do tragicznych w skutkach zdarzeń na drodze. 

Pamiętajmy! Pieszy dla własnego bezpieczeństwa musi być skoncentrowany i stosować zasadę ograniczonego zaufania, tzn. zdawać sobie sprawę, że kierowca może go nie zauważyć lub nie ustąpić mu pierwszeństwa.   Natomiast kierowcy muszą mieć świadomość, że pieszy w konfrontacji z samochodem ma małe szanse przeżycia.   Często do wypadków z udziałem pieszych dochodzi na przejściach lub poboczach. Bardzo niebezpieczne jest także przebieganie przez jezdnię.
   Nieprzestrzeganie lub lekceważenie przepisów ruchu drogowego zarówno przez pieszych, jak i kierowców, brak prawidłowych zachowań wśród obu tych grup – to najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem pieszych.
     31 sierpnia 2014 roku weszła w życie nowelizacja ustawy „Prawo o ruchu drogowym dotycząca osób pieszych”. We wprowadzonej zmianie ustawodawca nakłada obowiązek noszenia odblasków (w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego) na wszystkich pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza terenem zabudowanym chyba, że idą po chodniku.
     Warto pamiętać, że pieszy poruszający się po nieoświetlonej drodze bez odblasków jest praktycznie niewidoczny dla kierowcy. Kierujący zauważa go dopiero z odległości około 40 metrów, co powoduje, że ma bardzo mało czasu na właściwą reakcję.
     Natomiast, jeśli pieszy ma na sobie elementy odblaskowe, kierowca widzi go z odległości nawet 150 metrów. Ten dodatkowy odcinek drogi pozwala kierującemu na bezpieczne ominięcie pieszego i uniknięcie potrącenia.
Mając na uwadze bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego policjanci apelują do pieszych o przestrzeganie kilku podstawowych zasad:
• żeby widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd, poza terenem zabudowanym chodzimy tylko lewą stroną drogi;
• przez jezdnię przechodzimy w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem zachowujemy szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegamy gwałtownie na jezdnię;
• należy zaopatrzyć się w elementy odblaskowe lub latarkę, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory odzieży powodują, że kierowca widzi pieszego dopiero w ostatnim momencie.
Nie tylko piesi powinni przestrzegać drogowych norm. To samo dotyczy kierowców, którzy zimowym okresie powinni również zachować maksimum ostrożności:
• zwalniać i zatrzymywać się przed przejściem dla pieszych, w momencie kiedy pieszy sygnalizuje zamiar przejścia;
• nie wyprzedzać i nie omijać innych pojazdów na przejściach, gdzie może łatwo dojść do potrącenia;
• nie zjeżdżać nagle na pobocze, szczególnie w porze wieczornej;
• jeździć z dozwoloną i dostosowaną do warunków drogowych prędkością, by móc w sytuacji kryzysowej odpowiednio wcześnie zareagować.
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. W warunkach złej widoczności bardzo dużą rolę odgrywa tu właściwe oświetlenie jednośladu.
     Policjanci przypominają, że prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać: jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu, z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające. W sytuacji ograniczonej widoczności światła należy włączyć.

 Oprac. (MK)
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: materiały prasowe KM Policji Nowy Sącz.

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica