51. Festiwal im. Jana Kiepury - w liczbach

51. Festiwal im. Jana Kiepury - w liczbach
9 festiwalowych dni, 38 imprez, w tym 21 koncertów wieczornych i popołudniowych, w ramach których można było obejrzeć 4 spektakle, 8 Krynickich Spotkań z Artystą i 9 plenerowych widowisk muzycznych zatytułowanych Uśmiechnij się z Kiepurą i około 40 tysięcy widzów – tak w liczbach wygląda 51. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy - Zdroju.
 
Tegoroczna edycja podobnie jak poprzednie zorganizowana została przez Gminę Krynica-Zdrój i krynickie Centrum Kultury. Współorganizatorami byli Krakowskie Stowarzyszenie Miłośników Opery „Aria”, Akademia Muzyczna w Krakowie, Nowa Scena. Za kształt artystyczny odpowiadała rada programowa w składzie: Elżbieta Gładysz, prof. Ryszard Karczykowski i prof. Stanisław Krawczyński, zaś za produkcję Agencja Super Play Sylwia i Piotr Kałuzińscy. Partnerem głównym wydarzenia była Małopolska, a honorowy patronat nad festiwalem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
   Program festiwalu, który odbywał się w 50 lat po pierwszej edycji zaplanowany został z dużym rozmachem. Muzyka opanowała całą Krynicę, od rana do północy. Koncerty odbywały się w Pijalni Głównej, w muszli koncertowej, na estradzie plenerowej na Deptaku, na Górze Parkowej, w Starym Domu Zdrojowym, w kościołach krynickich i w cerkwi grekokatolickiej, w hotelach, a także w kościele w Tyliczu.
   Wieczorne koncerty w Pijalni Głównej zachwycały nowoczesną i bardzo atrakcyjną scenografią m.in.: ekranami diodowymi, na których były wyświetlane różnorodne wizualizacje. Pijalnia Główna została oblepiona wielkoformatowymi emblematami festiwalu i podobizną Kiepury. Festiwalowi towarzyszyły liczne druki, m.in.: plakaty, afisze, mapy będące ulotkami informacyjnymi imprezy, a także magazyn festiwalowy Kiepura ma głos, będący programem i kompendium wiedzy o tegorocznej edycji festiwalu, czy śpiewniki z piosenkami do widowiska Uśmiechnij się z Kiepurą. W sumie nakład druków osiągnął kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy.
   51. Festiwal odwiedziło wielu znakomitych gości ze świata nauki, kultury i mediów. Wśród nich znaleźli się się m.in. prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, Tadeusz Deszkiewicz, doradca Prezydenta RP i prezes zarządu Polskiego Radia RDC, Jurij Aleksjejewicz Schwarzkopf, dyrektor Państwowego Teatru Muzycznego w Sankt Petersburgu, Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi, Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu i jego zastępca do spraw artystycznych Piotr Deptuch, a także Bogdan Wasztyl, dyrektor TVP3 Kraków.
W tym roku festiwal stworzyło ponad 1000 osób, w tym m.in. ponad 60 solistów śpiewaków (najwięcej, bo ponad 20 sopranistek i 14 tenorów), 9 orkiestr, takich jak: Sinfonietta Cracovia, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Filharmonii Rzeszowskiej, Teatru Muzycznego w Łodzi, Orkiestra Barokowa Akademii Muzycznej w Krakowie, Orkiestra Kameralna Narodowego Forum Muzyki Leopoldinum, Krynicka Orkiestra Zdrojowa, Salonowa Orkiestra Camerata, a także 3 balety, w tym dwa teatrów muzycznych w Łodzi i Lublinie, Balet Cracovia Danza oraz 2 chóry, Chór Polskiego Radia w Krakowie i Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej. Po raz pierwszy festiwal miał tak wielki międzynarodowy rozmach: wystąpili artyści z Korei Południowej, Japonii, Chin, Włoch, USA, Austrii, Danii. Artystom wręczono blisko 1200 kwiatów.
   Podczas festiwalu wykonano ponad 350 utworów. W tym najwięcej takich kompozytorów jak: Kalman (20 utworów), Verdi (13), Puccini (12). Najczęściej wyśpiewywane były przeboje: Ninon, ach uśmiechnij się, Brunetki, blondynki czy Usta milczą, dusza śpiewa, czyli aria z operetki Franza Lehara Wesoła wdówka. W tym roku nowością były dwa pełnowymiarowe spektakle baletowe Królewna Śnieżka w wykonaniu obchodzącego 30-lecie krynickiego Zespołu Tańca Artystycznego „Miniatury” i Brunetki, blondynki, produkcja Baletu Cracovia Danza. Po raz pierwszy też w historii festiwalu wystawiony został spektakl opery barokowej. Był to Xerxes Haendla przygotowany przez studentów Akademii Muzycznej w Krakowie.
Nauczeni doświadczeniami zeszłego roku i sukcesem frekwencyjnym, organizatorzy zdecydowali się w tym roku do cyklu widowisk Uśmiechnij się z Kiepurą włączyć orkiestrę (Krynicka Orkiestra Zdrojowa pod batutą Mieczysława Smydy), zaś cykl Krynickich Spotkań z Artystą transmitować na telebim ustawiony pod Starym Domem Zdrojowym. Nowością był także cieszący się dużym zainteresowaniem mistrzowski kurs techniki i interpretacji wokalnej prowadzony przez prof. Ryszarda Karczykowskiego.
   Festiwal  zaistniał w mediach. Pisali i mówili o nim m.in.: Dziennik Polski, Gazeta Krakowska, Art Post, Gazeta Prawna, Gazeta Wyborcza, Sądeczanin, Dobry Tygodnik Sądecki; rozgłośnie: Jedynka, Radio Kraków, RMF Classic, RDN, Radio Maryja, RDC – Radio dla Ciebie, Tok FM; telewizje: TVP3 Kraków, Telewizja Trwam, Małopolskie TV; portale: e-teatr, Radio Kraków, Magiczny Kraków, Wiadomości.com, Polskatimes.pl, Malopolskaonline.pl, Wirtualna Polska – wp.pl.
   Koncerty festiwalowe były systematyczne relacjonowane przede wszystkim w Dzienniku Polskim i w Gazecie Krakowskiej oraz na antenach radiowych: Jedynki, Radia Kraków i Radia RDN, te dwie ostatnie rozgłośnie tu w Krynicy urządziły festiwalowe studio. Także z Krynicy emitowany był program TVP3 Kraków Tematy dnia i dotyczył oczywiście festiwalu.
   W przyszłym roku, 52. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, odbędzie się w daniach 11-18 sierpnia 2018 roku. Organizatorzy: Gmina Krynica-Zdrój, Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. Współorganizatorzy: Krakowskie Stowarzyszenie Miłośników Opery „Aria”, Akademia Muzyczna w Krakowie, Nowa Scena. Partner główny: Małopolska. Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica