„Bitwa Warszawska 1920” - na ekranach kin

"Bitwa Warszawska 1920" - na ekranach kin
26 września w Teatrze Wielkim Opery Narodowej w Warszawie odbyła się uroczysta premiera „Bitwy warszawskiej 1920” Jerzego Hoffmana, pierwszego polskiego pełnometrażowego filmu zrealizowanego w technologii 3D. Wzięli w niej udział – oprócz reżysera i aktorów - przedstawiciele najwyższych władz RP.  W całej Polsce (także w Krynicy) film można oglądać od 30 września .

Film należy do kina batalistycznego z domieszką melodramatu i sensacji. Akcja rozpoczyna się w 1920 roku w Warszawie. Poeta i kawalerzysta Jan (Borys Szyc), po otrzymaniu rozkazu wyjazdu na front polsko - bolszewicki, oświadcza się narzeczonej Oli (Natasza Urbańska), aktorce teatru rewiowego. Ślubu młodym udziela ksiądz Ignacy Skorupka (Łukasz Garlicki). Podczas walk Jan trafia do niewoli. Jego los leży w rękach czekisty Bykowskiego (Adam Ferency), który ucieleśnia okrutne oblicze bolszewickiej rewolucji. Historia znajduje finał w Bitwie Warszawskiej, która odmieniła nie tylko losy Jana i Oli, ale całej Europy.
   Na ekranie – obok postaci fikcyjnych - pojawiają się: Marszałek Józef Piłsudski (Daniel Olbrychski), generał Tadeusz Rozwadowski (Marian Dziędziel), pułkownik Bolesław Wieniawa - Długoszowski (Bogusław Linda), a także Włodzimierz Lenin i Józef Stalin.
     W całej Polsce (także w Krynicy) film można oglądać od 30 września (piątek), w Wielkiej Brytanii – od 7, a w USA – od 14 października. Godziny projekcji w krynickim kinie Jaworzyna II, ul: Piłsudskiego 19 – 10. 50, 13.00 , 15. 20, 17. 40 i 20.
*****
Jerzy Hoffman jest jednym z najwybitniejszych twórców kina polskiego. Urodził się 79 lat temu w Krakowie, w rodzinie lekarzy żydowskiego pochodzenia. Dzieciństwo spędził w Gorlicach, a w czasie okupacji wywieziony został na Syberię. Po wojnie ukończył bydgoskie I LO im. Cypriana Kamila Norwida. Następnie studiował reżyserię w Instytucie Filmowym w Moskwie. Od 1954 roku realizuje filmy dokumentalne, a od 1962 – fabularne. Wśród licznych produkcji, znajdują się: Trylogia – „Pan Wołodyjowski”, „Potop” oraz Ogniem i Mieczem, a także „Stara Baśń”, „Trędowata”, „Znachor”.

Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica