Barwinki, fiołki & cmentarze. Poezja Władysława Grabana

Barwinki, fiołki & cmentarze. Poezja Władysława Grabana
22 września (czwartek) w krynickim Muzeum Nikifora gościł Władysław Graban, przedstawiciel współczesnej poezji łemkowskiej, ale także tłumacz i animator kultury.   To kolejne spotkanie w ramach projektu Via Galicja z cyklu "Moja Łemkowszczyzna".

Władysław Graban, urodził się 15 maja 1955 w Kostomłotach pod Wrocławiem. Mając siedem lat wraz z rodzicami powrócił w rodzinne strony do Gładyszowa w powiecie gorlickim. Przez wiele lat związany był również z Krynicą. Jako poeta zadebiutował tomikiem „Twarz pośród cieni”(1984). Następnie wydał polsko - łemkowski „Na kołpaku gór” (1991) i „Rozsypane pejzaże” (1996). 
     W wierszach dostrzega odcienie barw życia od jasnych po ciemne. O bólu pisze przez pryzmat przyrody, którą uczynił świadkiem wydarzeń 1947 roku. Ptaki budujące wiosną gniazda niosą nadzieję na nowe życie tam, gdzie zdawałoby się świat przestał istnieć: na opuszczonych cmentarzach i progach niszczejących chyż. Fiołki, skrzypy i barwinki obdarzają Łemkowynę nostalgicznym wdziękiem, przez co staje się Ziemią Obiecaną. Na poetyckim wieczorze zaprezentował m.in. „Wiersz dla Natalki”, „Barwinek”, „Łemkowska Watra” i „Marija z Vukovaru”. Wieczór poetycki uprzyjemniała muzyka i śpiew Marty Graban (etnomuzykolog) oraz Krzysztofa i Zbigniewa Butrynów.

Małgorzata KareńskaAutor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica