Barwny świat Festiwalu Folklorystycznego pod Kyczerą.

Barwny świat Festiwalu Folklorystycznego pod Kyczerą.
W ostatnim dniu XX Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą” w Krynicy – Zdroju zespoły Gruzji, Chin, Polski, Turcji, Izraela, Kostaryki, Czech i Słowacji złożyły kwiaty pod pomnikiem Nikifora.
 
Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Nikifora uczestnicy festiwalu uformowali barwny korowód, który przeszedł na Deptak. Ponad dwugodzinny koncert galowy zakończył małopolską część XIX Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”. Na scenie wystąpiły zespoły z Gruzji, Chin, Polski, Turcji, Izraela, Kostaryki, Czech i Słowacji.
    Wydarzenie prowadził Jerzy Starzyński, kierownik Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera”. Zespół działa od 1992 roku jako stowarzyszenie społeczno – kulturalne. Składa się z kapeli oraz grup taneczno - wokalnych: młodzieżowej i dziecięcej „Kyczerki”. Do głównych jego celów należy m.in. propagowanie kultury łemkowskiej. W swoim dorobku – oprócz koncertów – ma wystawy, konferencje naukowe, konkursy dla dzieci i młodzieży, a także Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą” i wydawnictwo. Organizatorem wydarzenia jest Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca "KYCZERA, współorganizator UM w Krynicy – Zdroju.
*****
Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą” jest jednym z większych tego typu festiwali w Polsce. Zasięgiem obejmuje dwa regiony: Dolny Śląsk (Legnica, Wołów, Rudna, Świdnica, Lisiec, Chocianów) i Małopolskę, gdzie odwiedza Krynicę – Zdrój. Jeden dzień przenosi się do słowackiego Kurova, graniczącego z Muszynką. Główną jego atrakcję festiwalu stanowią występy zespołów folklorystycznych, reprezentujących różne kręgi kulturowe i wyznaniowe Europy oraz świata. 
 
(MK)fot. aut. 

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica