Berest. Mali kolędnicy zaprezentowali widowiska o Bożym Narodzeniu.

Berest. Mali kolędnicy zaprezentowali widowiska o Bożym Narodzeniu.
W ramach III Przeglądu Grup Kolędniczych i Przedstawień Bożonarodzeniowych dzieci i młodzież zaprezentowali barwne widowiska m.in.: o Bożym Narodzeniu w Betlejem, spisku Heroda.

III Przegląd Grup Kolędniczych i Przedstawień Bożonarodzeniowych odbył się w Domu Ludowym Bereście, 27 stycznia. Wystąpili Okolicznościowa Grupa Kolędnicza z Berestu, grupa wokalna A. Kobosa, dzieci i młodzież z Polan, Piorunki, a na zakończenie – Adrian Kachniarz.
   Mali kolędnicy zaprezentowali barwne widowiska o Bożym Narodzeniu w Betlejem, i spisku Heroda. Pojawiło się też przedstawienie „Opowieść wigilijna” według opowiadania Karola Dickensa.
  Jasełka wzorowane są na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Za ich twórcę uważa się św. Franciszka z Asyżu. Początkowo postaci Jezusa, Maryi i Józefa oraz Trzech Króli były nieruchome, dopiero później wprowadzono marionetki. Z czasem biskupi zakazali wystawiania jasełek w kościołach, gdyż wkradły się do nich elementy ludyczne. Dlatego, w XVIII wieku żacy i czeladnicy z widowiskami tymi wychodzili poza mury świątyń. W ten sposób narodziły się świeckie wędrowne teatrzyki. Teksty jasełek są gwarowe i najczęściej anonimowe.

(MK) fot. aut.
 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica