Grafika gdańskich twórców w krynickiej Galerii Vox Humana.

Grafika gdańskich twórców w krynickiej Galerii Vox Humana.
     Od 29 września (sobota) w krynickiej Galerii Sztuki „Vox Humana” podziwiać można wystawę grafiki. Swoje prace prezentują dwaj znakomici graficy gdańscy Cezary Paszkowski i Wojciech Kostiuk.

     Obaj artyści część swojej twórczości poświecili na zapisanie obrazu Gdanska, przede wszystkim na pokazaniu jego wizerunku, zarówno historycznego, jak i współczesnego. Tematem ich prac są m.in. widoki Starego Miasta. Twórcy zafascynowani są też pięknem Doliny Popradu, dlatego zadeklarowali wykonanie dzieł tematycznie związanych z urokami tego regionu.
     Wojciech Kostiuk urodził się w 1947 roku w Gdyni. Jest absolwentem Gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych. Zajmuje się grafiką warsztatową i malarstwem. Jak mówi, w grafice stara się oddać prawdę całkowitą. Przedstawione przeze niego morze, żaglowce, elementy z Don Kichota oraz wieże Babel tworzą alegoryczne sny o świecie. W malarstwie fascynuje go faktura i kolor. Nawiązuje tym do techniki graficznej intaglio. Brał udział w około 150 wystawach okręgowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Ma za sobą ponad 20 wystaw indywidualnych. Jest autorem wielu ilustracji książkowych.  Jego prace znajdują się m.in. w gdańskim Muzeum Narodowym, Bibliotece Uniwersyteckiej w Sopocie, Muzeum Miasta Gdyni, warszawskim Muzeum Ruchu Robotniczego, japońskim muzeum Kanagawa oraz w innych zbiorach i galeriach w kraju oraz zagranicą.
     Prof. Cezary Paszkowski urodził się 1 czerwca 1948 w Gdańsku. Studiował w gdańskiej PWSSP. Dyplom uzyskał w 1973 r. Obecnie kieruje Katedrą Grafiki Warsztatowej, prowadzi Pracownię Obrazu Cyfrowego na Akademii Sztuk Pięknych. Jest honorowym obywatelem Nowego Orleanu. Swoje prace prezentował m.in. w Instytucie Polskim w Wiedniu(Austria), Bibliotece Miejskiej w Mannheim (Niemcy), International House Club Galery w Nowy Orleanie (USA), Hotel de Ville w Nancy.(Francja)

(Red. M) fot. Galeria Vox Humana
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica