Joanna Kulig, aktorka z Muszynki - ambasadorką akcji „Skrytykuj

Joanna Kulig, aktorka z Muszynki - ambasadorką akcji "Skrytykuj
Joanna Kulig, aktorka z Muszynki - obok m.in. Katarzyny Zielińskiej - została ambasadorką  społecznej akcji „Skrytykuj”, mającej na celu w niekonwencjonalny sposób zachęcić młodych do spojrzenia na kino. Kampania właśnie ruszyła. 


     Artystka nawiązuje m.in. do klasyki filmu, a mianowicie słynnego „Kabaretu” (reż. Bob Fosse) z Lisą Minnelli w roli głównej. - „Kabaret jest specyficznym filmem. Nietypowym musicalem, który przemyca niewiarygodne treści, a mianowicie rodzący się nazim. Ciekawe jest pokazanie tego procesu. Reżyser użył prostego zabiegu, który potrafi człowiekiem wstrząsnąć. - wyraża opinię Joanna Kulig. - To jest piękne, że każdy trochę widzi inaczej. W każdej scenie można dostrzec wiele jej obliczy. 
      Akcja „Skrytykuj” ma na celu przekonać młodzież, że warto zwracać uwagę na wszystkie elementy tworzące film. - "To w nich tkwi prawdziwa siła kina, to także ich znajomość sprawia, że rozmowa na temat ostatnio obejrzanego obrazu Almodóvara, Tarantino, czy Smarzowskiego może wyjść poza standardowe ramy "lubię to" albo "ale słabe" - mówi dr Jacek Wasilewski z Instytutu Dziennikarstwa UW. I puentuje - Dopóki młodzież nie będzie miała możliwości rozmawiania o metaforach w filmie, dopóty będzie traktować film jako ruchomą wersję tabloidu z ulubionymi aktorami. Tak jak w szkole nie uczymy tylko połowy alfabetu, tak nie powinniśmy traktować po macoszemu filmu, bo wtedy pozwalamy na taki wizualny półanalfabetyzm.
     Pierwszy etap kampanii „Sklej to!”, trwał do 17 stycznia. Internauci uczestniczyli w zabawie polegającej na dopasowaniu podpisów do stopklatek. Prawidłowo rozwiązany quiz dawał możliwość tworzenia własnych „memów filmowych” i rozsyłania ich znajomym oraz zamieszczania w serwisach społecznościowych. Najbardziej popularne memy dnia były nagradzane zaproszeniami do sieci kin Helios oraz kodami dostępu do serwisu IPLEX. Natomiast konkurs „Skrytykuj” potrwa do 1 marca. Zadaniem młodzieży jest opublikowanie własnej recenzji dowolnego filmu w formie pisemnej bądź wideo. Oryginalność pomysłu, ale przede wszystkim świadomy charakter krytyki, stanie się dla trójki nastolatków przepustką do udziału w Jury Młodzieżowym na Festiwalu Off Plus Camera.


Tekst i foto Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: własne, Skrytykuj.pl

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica