Kowalski & Świdzińska – najlepszymi wirtuozami gitary klasycznej.

Kowalski & Świdzińska – najlepszymi wirtuozami gitary klasycznej.
W Starym Domu Zdrojowym, zakończył się (18–23 luty) XIX Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Gitarowy im. Czesława Droździewicza. Zwycięzcą w starszej grupie wiekowej został Mateusz Kowalski, a młodszej – Jagoda Świdzińska.
 
W XIX Międzynarodowym Konkursie Gitarowym imienia Czesława Droździewicza w Krynicy-Zdroju uczestniczyło 44 młodych wirtuozów gitary (dwie grupy wiekowe) z Polski, Czech, Ukrainy oraz Portugalii.  Przez cały dzień w sali balowej odbywały się przesłuchania konkursowe, podczas których   musieli oni zagrać utwory kompozytorów południowoamerykańskich oryginalnie skomponowane na gitarę i program dowolny. Jagoda Świdzińska wygrała w kategorii do 18 lat, zaś Mateusz Kowalski do lat 25.
    Wieczorami można było posłuchać koncertów, które poprowadziła Lidia Jazgar, prezenter telewizyjny i radiowy, a także współzałożycielka, menadżer i wokalistka zespołu „Galicja”.
      I Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Gitarowy (początkowo Krakowskie Dni Muzyki Gitarowej) odbył się w 1985 roku. Twórcą, pomysłodawcą, a także organizatorem tego artystycznego wydarzenia był Czesław Droździewicz, wielki miłośnik gitary.  Dziesiąty konkurs odbył się dopiero w 2004 roku, jedenasty - w 2006 roku, a kolejne - aż do piętnastego w 2010 roku - corocznie. Kolejna edycja – za dwa lata, w 2020 roku.

(MK) fot. aut.
 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica