Krynica: Europejski Festiwal im Jana Kiepury zakończył się.

Krynica: Europejski Festiwal im Jana Kiepury zakończył się.
     W dniach 14 - 28 sierpnia Krynica gościła uczestników Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury z jego wieloletnim dyrektorem Bogusławem Kaczyńskim na czele. Miłośnicy sztuki operowej, operetkowej i musicalowej mieli w czym wybierać. 

     W programie festiwalu znalazły się światowe perełki, a więc „Wesoła Wdówka” Franza Lehara (Teatr Muzyczny w Łodzi, reż. Z. Macias), „High School Musical” Bryana Louiselle i Davida Simpatico(Gliwicki Teatr Muzyczny, reż. T. Dutkiewicz), „Hrabina Marica” Emmericha Kalmana(Gliwicki Teatr Muzyczny, reż. H. Konwiński), „Zemsta Nietoperza” Johanna Straussa(Opera Śląska w Bytomiu, reż. H. Konwiński). Nie zabrakło wiązanek operowych i operetkowych w „Wielkiej Gali Operowej”, „Zaczarowanym Świecie Operetki”, telewizyjnym widowisku plenerowym „Tu gdzie śpiewał Jan Kiepura” oraz w finałowym koncercie - „Wielka Sława To Żart”.
     Publiczność podziwiała również spektakle muzyczne: „Na końcu tęczy” Petera Quiltera (Teatr Rozrywki w Chorzowie, reż. D. Miłkowski), „Pół żartem, pół serio” Piotra Dejmka (Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie, reż S. Szurmiej), oraz „Klimakterium i ...już” do tekstów Elżbiety Jodłowskiej (Teatr Capitol w Warszawie, reż. C. Domagała). W ramach festiwalu znalazł się też spektakl „Niech żyje bal” złożony z piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu artystów Teatru Zagłębie z Sosnowca.
     Dla tych, co lubią historię przeznaczone było widowisko „Jak Białe Orły”, które przedstawili soliści, chór, balet i orkiestra Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Koneserzy muzyki fortepianowej wysłuchali koncertu „Chopin – Świata Obywatel”, w wykonaniu Grzegorza Niemczuka, reprezentanta Polski na tegorocznym Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina.
     W wieczorze z gwiazdą wystąpił Michał Bajor, który zaprezentował piosenki ze swojego ostatniego, szesnastego już albumu. Znalazły się na nim piosenki z repertuaru Marka Grechuty i Jonasza Kofty. A więc „Kwiat jednej nocy”, „Wakacje z blondynką”, „Tango Anava”, Będziesz moją panią”, „Jej portret” i inne.
     Wśród sław ze świata opery i operetki, które w tym roku przyjechały na festiwal były m. in: Grażyna Brodzińska, Iwona Tober, Magdalena Idzik, Katarzyna Trylnik, Kamila Cholewińska, Edyta Piasecka, Sylwia Strugińska, Sylwia Lorens, Aleksandra Chacińska, Anna Lubańska, Witold Matulka, Aleksander Martinez, Rafał Songan, Romuald Spychalski, Zbigniew Kawalec, Szymon Jędruch, Paweł Sobierajski, Juliusz Ursyn Niemcewicz, Paweł Bartmiński, Viktor Dudar.
      Widowiska, spektakle i recitale odbywały się w Pijalni Głównej. Tylko dwa koncerty, w tym „Tu gdzie śpiewał Jan Kiepura”, rejestrowany przez TVP1, rozbrzmiewał na krynickim Deptaku. Drugim był „Koncert Promenadowy” orkiestry Johann Strauss Ensamble pod dyr. Artura Jaronia, w wykonaniu której posłuchać można było utworów Króla Wiedeńskiego Walca.
     Wszystkie imprezy festiwalu miały komplety publiczności, a artyści wielokrotnie bisowali.

(M)
 
Autor: Webmaster

Komentarze

2011-12-20 14:53:18 - FuAUQBsYf ip:122.0.66.102
I was so cnofsued about what to buy, but this makes it understandable.
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica