Krynica Poezji & Spotkanie z Innym. Otwarty Konkurs Poetycki.

Krynica Poezji & Spotkanie z Innym. Otwarty Konkurs Poetycki.
     5 i 6 października w Krynicy zagości poezja. Coroczną jesienną imprezę rozpocznie Konkurs Poetycki dla kryniczan i kuracjuszy „Spotkanie z Innym”. W Piwnicy Pod Galerią poprowadzi go Michał Zabłocki, wszechstronnie utalentowany poeta. 

     Natomiast w drugim dniu duchowej uczty w Sali Balowej Starego Domu Zdrojowego odbędzie się Gala Poetycka, której gospodarzami będą: Gabriela Matuszek i Wojciech Kudyba. Swoją twórczość zaprezentują poeci  m.in.: Józef Baran, Leszek Elektorowicz, Bogusław Żurakowski, Katarzyna Grzesiak, Adam Ziemianin, Jadwiga Malina, Michał Zabłocki oraz laureaci konkursu literackiego. Na bandoneonie zagra Dieter Kalka, poeta i bard z Lipska. Organizatorami Krynickiej Poezji są Ewa i Stanisław Jerzy Kulisiowie z Krakowa, właściciele słynnej artystycznej „Jamy Michalika”.

 *****
Syn aktorki Aliny Janowskiej i sportowca oraz architekta Wojciecha Zabłockiego, a także chrześniak poetki Agnieszki Osieckiej, Michał Zabłocki urodził się 23 września 1964 r. w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Jako student, nakręcił film „Styk klingi”, za który otrzymał nagrodę na Festiwalu Filmów Sportowych w Turynie. Sam uprawiał bowiem szermierkę, wielokrotnie zdobywał tytuły indywidualnego i drużynowego mistrza Polski w tej dyscyplinie. Związany jest z Warszawą, w której zajmował się produkcją telewizyjnych filmów reklamowych oraz Krakowem i słynną Piwnicą pod Baranami. Na podstawie jego wierszy powstało wiele piosenek z repertuaru: Grzegorza Turnaua, Czesława Mozila (Czesław śpiewa), Agnieszki Chrzanowskiej, Tomasza Marsa i innych artystów. Przebojami stały się: "Cichosza", "Naprawdę nie dzieje się nic", "Bracka", "Między ciszą a ciszą", "To tu to tam", "Natężenie świadomości", "Niebezpieczne związki". Wspólnie z Andrzejem Białko realizuje projekt europejskiego portalu poetyckiego eMultipoetry, który ma na celu poszukiwanie nowego sposobu zaistnienia poezji we współczesnym świecie. W XXI wieku liryka straciła bowiem na znaczeniu i często zapomniana dogorywa na księgarskich półkach. Aby przywrócić jej blask, należy poszukiwać nowych możliwości kontaktu z nią, stosując przy tym współczesne formy przekazu. Multipoezja przeprowadza swoistą rewolucję w tradycyjnie pojmowanej poezji. Jest autorem Projekcji Wierszy na Murach Domów, Wierszy Chodnikowych, Wierszy Pisanych on-line. Od 2000 r. do upowszechniania poezji wykorzystuje też jeden z najbardziej popularnych środków masowego przekazu, a mianowicie internet.

(Red. M) fot. aut. arch.
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica