Krynica: Polonez, Walc kwiatów & Bajadera dla Władysława Szlęka

Krynica: Polonez, Walc kwiatów & Bajadera dla Władysława Szlęka
17 września (sobota) minęła pierwsza rocznica śmierci Władysława Szlęka, tancerza, choreografa i pedagoga, a także założyciela Zespołu Tańca Artystycznego „Miniatury”. Tego dnia baletnice zatańczyły w hołdzie dla swojego nauczyciela.

     Jak zawsze koncert „Miniatur”, który odbył się w Pijalni Głównej przyciągnął tłumy publiczności. W dwugodzinnym programie zespołu znalazły się dynamiczne układy taneczne, wśród nich ogniste tańce: hiszpański („Don Kichot” muz. L. Minkus), węgierski oraz polka „Kowal”(muz. Josef Strauss).  W tańcu „Bajadery” (muz. L. Minkus) baletnice przeniosły publiczność do dalekich Indii. Libretto baletu oparte zostało bowiem na starohinduskiej opowieści o miłości tancerki świątynnej Nikiji do wojownika Solora.    Podczas jego zaręczyn z księżniczką Gamzatti, bajadera zginęła ukąszona przez węża i przeniosła się do Krainy Cieni. Rozgniewani bogowie zniszczyli świątynię, zabijając znajdującego się w niej wojownika. Miniatury zatańczyły również nostalgiczną impresję „Żale” (wg. etiudy F. Chopina), „Walc kwiatów” z baletu „Dziadek do orzechów” (muz. P. Czajkowski) i wiele innych. Wszystkie tancerki, w tym najmłodsza baletnica Martynka Krynicka wzbudziły ogromną sympatię widzów i otrzymały gorące brawa.

***
Władysław Szlęk, podczas ostatniego spotkania z „Miniaturami” w szpitalu prosił, aby zespół trwał i się rozwijał. Obecnie jego dzieło kontynuuje dotychczasowa asystentka Mistrza - Małgorzata Malczak wraz z Honoratą Dudczak, pierwszą tancerką „Miniatur”.

(red M ) fot. aut
Autor: Webmaster

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica