Krynica/Restauracja Artystyczna: Teatr Parabuch & Zemsta A. Fredry

Krynica/Restauracja Artystyczna: Teatr Parabuch & Zemsta A. Fredry
      18 września (niedziela) na deskach sceny Restauracja Artystyczna wystąpił Teatr Parabuch z Warszawy. Artyści zaprezentowali komedię Aleksandra Fredry „Zemsta”, która przyciągnęła miłośników teatru.

      Akcja utworu rozgrywa się jednego dnia w czasach współczesnych pisarzowi. Główni bohaterowie: Cześnik i Rejent mieszkają w jednym zamku, który dzieli zrujnowany mur. Mur jest źródłem wielu konfliktów. Aktorzy zaprezentowali realistyczne i żywe postaci, z których każda charakteryzuje się bogactwem wewnętrznym. Bohaterowie są osobami wybuchowymi i skorymi do kłótni. Jednak godzą się tak samo szybko, jak popadają w zdenerwowanie. Są wyjątkowo śmieszni i sympatyczni. W pierwszoplanowe postaci wcielili się: Alek Pawlak (Rejent Milczek), Wiktor Skowroński (Cześnik Raptusiewicz), Edyta Mika (Klara) i Paweł Rusinowski (Papkin). Reżyserem i scenografem przedstawienia jest Ryszard Jakubisiak.

***
Amatorski Teatr Parabuch skupia ludzi różnych zawodów, miłośników teatru. Zespół istnieje od 1984 roku i początkowo związany był ze środowiskiem kolejarskim. Stąd nazwa zaczerpnięta z wiersza „Lokomotywa” Juliana Tuwima. Z trupą teatralną związanych było ponad sto osób, wiele z nich zostało potem zawodowymi aktorami, prezenterami radiowymi i telewizyjnymi. W swoim dorobku Parabuch posiada kilkadziesiąt premier, głównie komedii. Wśród  autorów są: Szekspir, Molier, Fredro i Czechow, jak również współcześni: Dürenmatt, Krzysztoń, Ionesco, Pinter, Schaeffer czy Mrożek. Teatr występował w ponad 800 miastach w Polsce, a także za granicą. Zespół był wielokrotnie nagradzany na festiwalach, a jego aktorzy wyróżniani za  wysoki poziom sztuki aktorskiej.

(red. M). fot. A. Gulewicz.
Autor: Webmaster

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica