Krynicka Wieża Babel. Grafika Wojciecha Kostiuka w Vox Humana.

Krynicka Wieża Babel. Grafika Wojciecha Kostiuka w Vox Humana.
W sobotę (23 lutego) w krynickiej Galerii Vox Humana odbył się wernisaż wystawy grafiki profesora Wojciecha Kostiuka, znakomitego artysty znanego zarówno w kraju, jak i za granicą. Główną atrakcją ekspozycji jest „Krynicka Wieża Babel”, ale prezentuje również grafikę „Ulica Lwowska, od strony mostu do Rynku”, która zwiastuje początek cyklu „Nowy Sącz historycznie”. 

- „Moja fascynacja Krynicą zaczęła się - to dziwne - ,ale w Jastrzębiej Górze. Przy okazji wernisażu moich prac. Spotkanie Marka Miczulskiego wraz z profesor Teresą Żylis - Garą podczas oglądania Gdańskiej Wieży Babel. No właśnie. Powędrowała ona znad Bałtyku w góry. - mówi artysta. I dodaje - „ Zafascynowany Krynicą zacząłem budować swoją Krynicką Wieżę Babel. Obwożony po cudownych okolicach, brzegiem Popradu, wśród lesistych malowniczych wzgórz z pięknymi widokami. Urokliwe łemkowskie cerkiewki - od Leluchowa szlakiem tych perełek drewnianej architektury. Nie sposób pominąć Nikifora, którego darzę ogromną sympatią. Ciągłe powroty w te urokliwe miejsca zaowocowały tą grafiką".
     Wystawa gromadzi linoryty (technika graficzna należąca do technik druku wypukłego) z różnych okresów twórczości artysty,  w tym z lat 60., których już nigdzie nie można zobaczyć. Na okoliczność sobotniego wernisażu wiersz "Dwie wieże' napisał Jerzy Stachura. Poezję recytowała Marysia Horoszko, a oprawę muzyczną zapewnił skrzypek Szymon Maślanka.
 
*****
Wojciech Kostiuk urodził się w 1947 roku w Gdyni, gdzie mieszka i pracuje. Jest absolwentem Gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych. Zajmuje się grafiką warsztatową i malarstwem. Jak mówi, w grafice stara się oddać prawdę całkowitą. Przedstawione przeze niego morze, żaglowce, elementy z Don Kichota oraz wieże Babel tworzą alegoryczne sny o świecie. W malarstwie fascynuje go faktura i kolor. Nawiązuje tym do techniki graficznej intaglio. Brał udział w około 150 wystawach okręgowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Ma za sobą ponad 20 wystaw indywidualnych. Jest autorem wielu ilustracji książkowych. Jego prace znajdują się m.in. w gdańskim Muzeum Narodowym, Bibliotece Uniwersyteckiej w Sopocie, Muzeum Miasta Gdyni, warszawskim Muzeum Ruchu Robotniczego, japońskim muzeum Kanagawa oraz w innych zbiorach i galeriach w kraju oraz zagranicą. O artyście napisano wiele artykułów oraz zrealizowano kilka filmów telewizyjnych.
 
Tekst i foto red. Małgorzata Kareńska

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica