Laureaci konkursów muzycznych - dla miłośników opery i operetki.

Laureaci konkursów muzycznych - dla miłośników opery i operetki.
W Starym Domu Zdrojowym melomani (22 pazdziernika) wysłuchali koncertu uczestników XXI Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych organizowanych przez Instytut Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia.

Przed publicznością wystąpili: Ewelina Szybilska (sopran) absolwentka katowickiej Akademii Muzycznej oraz Paweł Konik (bas - batyton), student tejże uczelni. Zaprezentowali oni arie i duety z oper Wolfganga Amadeusz Mozarta, Giuseppe Verdiego, Charlesa Gounoda, Gioacchino Rossiniego oraz Giacomo Pucciniego. Przy fortepianie młodym śpiewakom akompaniował prof. Robert Marat, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach. - W ramach tej corocznej imprezy organizowane są koncerty. Ich liczba jest imponująca, gdyż w ciągu szesnastu dni - aż pięćdziesiąt cztery. Czas festiwalu jest ucztą dla melomanów muzyki klasycznej, a dla artystów - to znakomita okazja do zaprezentowania swoich talentów wokalnych i instrumentalnych. - wyjaśniła Małgorzata Jeruzal, która prowadziła sobotni koncert.
     Przy okazji poinformowała ona, że w tym roku „Silesia” po raz pierwszy wydała płytę CD, na której znalazły się nagrania uczestników festiwalu, którzy należą do najwybitniejszych śląskich artystów młodego pokolenia.
*****
XXI Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Muzycznych odbywał się od 8 do 23 października w Katowicach. Obejmował ponad pięćdziesiąt koncertów, z których dwadzieścia siedem odbyło się poza Katowicami. W koncercie inaugurującym wystąpił Saint - Petersburg Cello Ensemble, słynny zespół wiolonczel, który tworzą wychowankowie prof. Anatola Nikitina, a obecnie pracujący pod kierownictwem artystycznym wybitnego rosyjskiego wiolonczelisty Dmitry Eremina. Natomiast do udziału w koncercie finałowym Silesia zaprosiła kilkunastoosobowy zespół młodych wokalistów lwowskiej Akademii Muzycznej, reprezentantów klasy prof. Ihora Kuszplera. Młodzi artyści koncertowali nie tylko w Katowicach, czy innych miejscowościach Polski, ale także w ośrodkach zagranicznych: w St. Étienne, Koszycach, Kijowie, Lwowie, Ostrawie, Kownie i Druskiennikach. Do Katowic przyjechali natomiast młodzi artyści z Ukrainy, Litwy, Słowacji i Szwecji.

Małgorzata Kareńska


Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica