LAW BUSINESS QUALITY dla MTV24.TV : Przelewy międzynarodowe: Co to jest kod SWIFT i numer IBAN?

LAW BUSINESS QUALITY dla MTV24.TV : Przelewy międzynarodowe: Co to jest kod SWIFT i numer IBAN?
Zapraszamy do lektury kolejnego spotkania z Law Business Quality specjalnie dla widzów i czytelników telewizji MTV24.TV. Tematem dzisiejszego spotkania z LBQ jest : Przelewy międzynarodowe : Co to kod SWIFT i numer IBAN?

Zlecenie przelewu krajowego dla nikogo raczej nie stanowi trudności. Można go w prosty sposób wykonać samodzielnie przez konto internetowe lub zlecić dyspozycję w banku, lub na poczcie. Trudno tu popełnić błąd, chyba że w numerze konta. Przelewy zagraniczne często jednak budzą obawy, zwłaszcza tajemnicze kody IBAN i Swift. Wykonanie przelewu międzynarodowego jednak nie jest trudne i podobnie jak przelew krajowy, można go wykonać samodzielnie przez konto internetowe w banku.
Co to jest IBAN?
Do zrealizowania przelewu zagranicznego należy podać numer konta bankowego w formacie IBAN. Jest to międzynarodowy standard numeracji kont bankowych, z ang. International Bank Account Number. Dzięki numerowi IBAN łatwiej jest dokonywać płatności na obszarze Unii Europejskiej.

Z czego składa się IBAN?

Numer IBAN składa się z kilku elementów:

Dwuliterowego kodu kraju, np. dla Polski będzie to PL, dla Włoch IT
Dwucyfrowej liczby kontrolnej, która znajduje się zaraz za kodem kraju. W Polsce są to dwie pierwsze cyfry rachunku
Numer rozliczeniowy rachunku
Warto tu zwrócić uwagę, że liczba znaków jest zależna od poszczególnych państw. W wielu krajach oprócz liczb występują również litery. Dlatego cały numer w formacie IBAN w jednym kraju może składać się z 16 znaków, a dla przykładu w Polsce z 28 znaków.

Polski numer IBAN będzie więc wyglądał następująco:

PLXX YYYY YYYY ZZZZ ZZZZ ZZZZ ZZZZ

(PL – kod kraju, X – cyfry kontrolne, Y – numer rozliczeniowy banku, Z – numer konta).

Kod SWIFT – co to takiego?

Chcąc nadać przelew poza Unię Europejską, potrzebny będzie kod Swift. Jest to kod identyfikujący bank. W języku polskim skrót ten oznacza Stowarzyszenie na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Organizacja ta jest odpowiedzialna za przepływ informacji między bankami na całym świecie. W niektórych krajach nazywany jest kodem BIC. Każdy bank posiada swój indywidualny numer, który identyfikuje go w międzybankowej sieci telekomunikacyjnej. Zwykle kod Swift składa się z 8 znaków, a w niektórych przypadkach z 11, wskazując konkretny oddział banku. Na kod składają się zarówno litery, jaki i liczby. Warto zwrócić uwagę, że ten sam bank, który działa np. w Polsce i w Hiszpanii, będzie miał inny kod Swift. Ponieważ w kodzie zawarty jest skrót literowy kraju. Standardowy kod składa się z:

Czteroznakowego identyfikatora instytucji finansowej
Dwuliterowego kodu kraju, w którym bank działa
Dwóch znaków oznaczających lokalizację banku
Dla przykładu Swift banku PKO SA to BPKOPLPW, a Millennium BIGBPLPW. W Polsce dłuższy kod posiada mBank – BREXPLPWMBK.

Jeżeli kod Swift zostanie błędnie wpisany przy zlecaniu przelewu, wróci on do nadawcy. Kody Swift są powszechnie dostępne. Najprościej jest sprawdzić na stronie internetowej banku.

Ile trwa i ile kosztuje przelew zagraniczny?

Przelewy między bankami na terenie UE, nazywane są przelewami SEPA. Ten rodzaj przelewu można wykonać tylko w walucie Euro. Jest on stosunkowo tani, a koszty przelewu są dzielone między nadawcę i odbiorcę. Jednak, jeżeli konto nie jest w walucie przelewu, bank sam przewalutowuje złotówki na Euro, co niestety może nie być korzystne. Koszt wykonania takiego przelewu to zazwyczaj od kilku do kilkunastu złotych.

Pieniądze na koncie odbiorcy mogą znaleźć się już następnego dnia. Nie ma jednak możliwość wykonania przelewu natychmiastowego.

Drugim rodzajem przelewów są przelewy SWIFT. Przelewy te można wykonać w każdej walucie i do każdego zakątka świata. Wiąże się to jednak z większymi kosztami. Przelew SWIFT może być zrealizowany natychmiast, ale jest to związane z wyższymi kosztami. Tak więc koszty przelewu mogą wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Przy tym rodzaju przelewów jest kilka opcji podziału kosztów:

cały koszt ponosi nadawca – OUR
cały koszt ponosi odbiorca – BEN
koszty są dzielone między nadawcę i odbiorcę – SHA
Przelew może być zrealizowany tego samego dnia lub w ciągu trzech dni roboczych.

Przed złożeniem dyspozycji przelewu zagranicznego warto sprawdzić tabele opłat i prowizji swojego banku. Za przelew SWIFT wiele banków pobiera procentową prowizję od przesyłanej kwoty. Zaś koszt przelewu SEPA, to stała kwota, która może się różnić między bankami.

Nie można też zapomnieć o dokładnym wpisaniu danych odbiorcy wraz z jego adresem. Zarówno błędne wpisanie kodu Swift, jak i danych odbiorcy może skutkować zwrotem środków na konto nadawcy.

Kody bankowe mogą wydawać się trudne, ale zrozumienie ich daje większe możliwości. Dzięki przelewom zagranicznym można robić zakupy gdziekolwiek na świecie bądź przesłać środki rodzinie mieszkającej za granicą. Warto wiedzieć również gdzie znaleźć numer IBAN i Swift swojego banku.

Źródła: Numer IBAN i kody SWIFT (BIC) – Międzynarodowe numery rachunków bankowych i kody do przelewów zagranicznych (zaradnyfinansowo.pl), Międzynarodowy numer rachunku bankowego (wikipedia.org), Co to jest numer IBAN i numer BIC (SWIFT CODE)? (konsument.gov.pl)

Opracował : MTV24.TV ( 2020 )
Współpraca : I.D.Media & LAW BUSINESS QUALITY ( 2020 )
Specjalne podziękowania  dla Ilona Adamska   ( I.D.Media )
Autor: ik. tv

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica